Geçmişten Günümüze Tarihi Öneme Sahip Olan Şehirlere Örnekler Veriniz. Bu Durumun Oluşmasında Etkili Olan Faktörler Nelerdir?

Geçmişten Günümüze Tarihî Öneme Sahip Olan Şehirlere Örnekler Veriniz. Bu Durumun Oluşmasında Etkili Olan Faktörler Nelerdir?

 

Dünya’nın dört bir yanından ülkemize gelerek gezilmeye ve görülmeye değer görülen pek çok şehir, kültürel ve tarihsel olarak davetlilerini beklemekte. Ege’den Doğu Karadeniz’e kadar her bölgesinde ayrı mekan ve cennet güzellikler sunan ülkemizden Tanrıların Mekanı Nemrut, güneşin doğuşu ve batışını izlemeye gelenler için apayrı güzellikler sunuyor.  Geçmişten günümüze tarihi öneme sahip şehirler arasında Olimpos yer alıyor. Antalya Olimpos’ta hem gizemli hem de doğal olan Likya yolu Bizans ve Roma uygarlıklarından da izler taşıyor. İzmir’in Rum köyü olan Şirince de yine hem mekanları hem de doğası ile misafirlerine eşsiz bir manzara sunuyor. Geçmişten günümüze tarihi öneme sahip şehirler sayılırken Konya unutulmaması gereken şehirlerdedir. Gerek kültür mirası gerekse de tarihi ile açık hava müzesi olan, Hz. Mevlana’nın peşinden gidip, öğretilerini merak edenler de Konya’yı asla es geçmemeli. Dağların arasına gizlenen düş bahçesi Uzungöl, Karadeniz bölgesinin görülmeye değer mekanları arasında. Balon turu ile Peribacaları üzerinde muhteşem bir gezi de ancak Kapadokya’da yaşanır.

Mezopotamya ile Akdeniz’I bir araya getiren önemli bir durak şehri olan Harran, 5 bin yıllık geçmişi ile ilk çağlardan günümüze muhteşem güzellikler sunuyor. Geçmişten günümüze tarihi öneme sahip şehirler ülkemizin turistik yönden tanınmasını sağlayarak ülkeye ekonomik anlamda girdi de getirmektedir. Gerek iklimsel gerekse de tarihsel olarak yerleşim merkezleri olan bu şehirler, geçmişten günümüze korunarak, yerli ve yabancı turistlere görülmeye değer mekanlar sunuyor.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER