Herhangi birine iyilik yaptığınızda veya size bir iyilik yapıldığında kendinizi nasıl hissedersiniz?

Herhangi birine iyilik yaptığınızda veya size bir iyilik yapıldığında kendinizi nasıl hissedersiniz? Duygularınızı arkadaşlarınızla paylaşınız.

 

Bizler hissettiklerimiz duygulara göre yaşamımızı değerlendiririz. İyi hissediyorsak güzel bir hayatımız olduğu, kötü hissediyorsak sıkıntılı bir hayatımız olduğunu düşünürüz. Yaşamımız boyunca kendimizi iyi hissedebilmek için çeşitli girişimlerde bulunur hayatımızı güzelleştirmeye çalışırız. Bizlerin dışında gerçekleşen gelişmeler de yaşamımızı etkiler. Çevresel faktörlerin bizim tarafımızca iyi veya kötü olması bize ve yaşamımıza yön verir. Çevresel faktörlerin etkisini engelleyemesek de bu faktörlerin oluşumu sırasında müdahalede bulunabiliriz. İyilik yapmak, bizlerin dış dünyasında iyi tanınıyor olmasına etki ettiği gibi, bizlere karşı oluşacak iyi ön izlenim oluşturmamızı sağlar. İnsanlarla olan ikili ilişkilerde iyi davranıyor olmamız bizim yararımızadır bu nedenle. Sadece iyi tanınıyor olmak için iyilik yapmak olmamalı niyetimiz. İyilik için iyilik yapmalıyız. Herhangi bir iyilik yaptığımızda bizde oluşacak tarifi mümkün olmayan güzel hisler yaşamamız bile iyilik yapmamız için geçerli bir neden. Kendi adıma konuşuyorum. İyilik yaptığım zaman dünyayı değiştirdiğimi ve tüm kötülüklere karşı attığım adımı hem gururla içimde taşıyorum hem de oluşan sevinçle hayata daha farklı bakıyorum. Üstesinden gelinemeyecek hiçbir zorluğun olmadığını düşünüyorum bu sayede.

 

İyiliğin vicdani olarak oluşturduğu rahatlık da var tabi. Birde işin farklı boyutu var. Bize iyilik yapılması gibi. Özellikle zor anımızda yapıldıysa bu iyilik hafızamızdan silinmeyecek kadar derin izler oluşturabilir. Kişiye karşı oluşan mahcubiyetimizin yanı sıra aynı şiddette bir iyiliğinde bizim tarafımızca yapılacak olmasını düşünürüz ve kurgularız. Artık o kişiye manevi anlamda veya maddi anlamda hangi şartlarda iyilik yaptıysa borçluyuzdur. Önce ona olan iyi niyetinin karşılığını şükranlarımızı sunarak vermeliyiz ki buda iyilik yapmak kadar değerli bir erdemdir. Sonrasında bize yapılan iyilikle yaşadığımız hazzın mutluluğunu yaşayabiliriz. Günlerce ya da haftalarca yaşadığımız sıkıntılı günlerin ardından gelen bu iyilikle oluşan rahatlık ve atılan stres, psikolojimize etki ettiği kadar yaşamımıza yön vermemizde de etkili olacaktır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER