İnsanlarda hastalıklara neden olabilecek etmenleri araştırarak sınıf arkadaşlarınızla tartışınız.

Kişinin hasta olmasını ve hastalık boyutunu birçok etmen değiştirebilir. Hastalıklar viral dediğimiz yani virüs kaynaklı hastalıklar ve bakteriyel hastalıklar olarak 2 alt etmende incelenebilir. Aynı zamanda bağışıklık sistemi dediğimiz (immün sistem) sistemin kuvvetli olmamasından kaynaklanan sebepler de bulunur. Bunlar genel olarak fiziksel etmenlerdir. Hastalık yalnız fiziksel değil ruhsal ve sosyal olabilmektedir. Bu nedenle hastalık yapacak çok etmen bulunur genel bilgiye göre sıralayacak olursak hastalık yapacak etmenler şu şekildedir:

  • Bünyesel
  • Çevresel
  • Kimyasal
  • Fiziksel
  • Psikolojik

Sebepler olarak 5 ayrı temel etmen vardır.

Açıklayacak olursak eğer, bünyesel etmenler kalıtsal hastalıklardan meydana gelir metabolizma hızının yavaş veya hızlı olması gibi ailede olan ve kişiye aktarılan DNA üzerine işlenmiş olan rahatsızlıklardır.

Çevresel etkenler ise kişinin yaşadığı ortamı ve çevresindeki hijyen durumunun ne kadar iyi ve kötü olduğuna göre değişen durumlardır. Maddi durumun iyi olması beslenme durumu çevresel faktörler içerisine girmektedir.

Kimyasal etmenler arasında bilinçsizce veya yanlış kullanılan ilaçların ürünlerin bir süre sonra ortaya çıkardığı yan etkiler ve rahatsızlıklardır.

Fiziksel etmenler kişinin başına gelebilecek fiziki kazalardan oluşan veyahut doğuştan meydana gelen fiziksel yetersizliklerin yapısal bozuklukların oluşturduğu etmendir.

Psikolojik etmen kişinin duygu durumunun ruhsal benliğinin karmaşık bir hal alması durumudur. Sosyal hayatı ve psikolojik dengesi bozulan insanların genel sağlık durumlarının da bozulmaya eğimli bir biyolojik işleyişleri vardır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER