İnsanlarla yüz yüze görüşmek neden önemlidir? 

İnsanlarla yüz yüze görüşmek kandırılmamak için önemlidir. Mülakat doğrudan bilgiye ulaşmak için düzenlene görüşmelerin tamamıdır.

 

Bir mülakatı değerlendirerek soruyu yanıtlayacak olursak, bir ilaç şirketinin elaman alımlarına gittiğinizi düşünün. İlaç şirketi özellikle sigara kullanmayan ve dış görünüşüne özen gösteren eli yüzü düzgün insanlarla çalışmak istediğini belirtmiş ve sizde bu özelliklerin vah r olduğu düşüncesi ile başvuru yapmışsınız.  Sigara kullanıyorsunuz ama az kullanıyorsunuz diyelim.  Eğer yüzsüze görüşme yapılmasa bunu anlamak için yeterli olacaktır. Yüz yüze görüşme esnasında kişilerin yalan söylemesi yâda kaçamak cevap vermesi pek mümkün olmamaktadır.

 

Yüz yüze görüşmelerin en etkili verisi ile insanların beden dili ile söylediklerinin okunması ve çıkarımlar üzerinden kişi ile gerçekten çalışılabilir olup olmadığının anlaşılmasıdır.

 

Beden dile bize neleri söyler?

Beden dili bir insanın özgüven problemi olup olmadığını anlamanın en kolay yoludur. Bir insan elini kolunu koyacak yer bulamıyorsa ve konuşmalar sırasında net ve keskin cevaplar veremiyorsa özgüven problemi vardır sonucuna varabiliriz.

 

Yüz yüze görüşmek kişinin ses tonunu mimiklerini tanımak ve test etmek için de önemlidir.  Örneğin özel bir okulda öğretmen alımı yapılacağı zaman öğretmen adayları mülakata çağırılır ve ses tonlarına dikkat edilir. Çünkü yapacağı işin sesi duruşu ve otoritesi ile alakası vardır.

Beden işçisi alımı yapılacak bir firmayı düşünelim her gün iki ton çuvalın taşınması işi yaptırılacağında çelimsiz ve zayıf insanları çalıştırmanın verimli olacağını düşünür müsünüz?

 

Bunu için daha kalıplı ve babayiğit insanların tercih edilmesi işin aksamaması açısından önemlidir.

Beden dilini doğru kullanmak da elbette mülakatlarda önemlidir. İnsanların cevap verirken gözlerini kaçırması onları yalan söylediği algısını yaratabilir bu yüzden iletişim kurmadan önce beden dilimizle neler söylediğimizi bilmemiz gerekir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER