Kimsenin olmadığı ıssız bir adada tek bir kişi tarafından sanat yapılabilir mi?

Kimsenin olmadığı ıssız bir adada tek bir kişi tarafından sanat yapılabilir mi? Tartışınız.

 

Sanat, kişinin iç dünyasını ve çevresinde gördüğü her şeyden etkilenerek gördüğü güzellikleri dışa vurma işidir. Her sanat eseri önce sanatçının kendi ruhuna hitap eder daha sonra insanlara ulaştığında ortaya konulan esere başka anlamlar katılır. Bu nedenle bir sanat eseri ne kadar çok kişi tarafından beğenilirse değeri de o derece yükselmiş olarak görülebilir. Bu bir anlamda doğru olsa da güzelliği ölçütleri arasında sayılamayacağı için bir anlamda da geçerli değildir.

 

Kimsenin olmadığı bir adada tek başına bir kişi elbette sanat yapabilir. Ancak bu sanat başka kişilere ulaşamadığı için hep aynı değerde kalır. Çünkü bir sanat eserinin farklı şekillerde yorumlanması neticesinde sanatçı daha farklı ve daha güzel sanat eserleri yaratabilmektedir.

 

Yılardır tartışılan ve farklı görüşlerin savunulduğu şu söz günümüzde hala geçerliliğini sürdürmektedir. “Sanat sanat için mi yapılır? Yoksa Sanat toplum için midir?” Bu sorulara her dönem farklı cevap verilmiştir ve verilmeye de devam edecek sanırım.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER