Tasdik ve İkrar Ne Demektir?

Tasdik ve İkrar Ne Demektir? Açıklayınız.

İman etmek terim olarak “Hz. Peygamber’in, Allah’tan getirmiş olduğu kesin olarak bilinen hükümleri tasdik etmek, onun haber verdiği şeyleri tereddüt etmeden kabul edip, bunların gerçek ve doğru olduğuna gönülden inanmak” anlamındadır. İmanının anlamına baktığımızda tasdik etmenin önemi ortaya çıkmaktadır.

 

Tasdik Nedir?

İnsanların imanı gönül yoluyla kabul ve tasdik etmesi gerekmektedir. İmanın esaslarını kabul edip iç dünyamızda tasdik etmek gerekmektedir. Peygamber efendimizin söylediği sözler, sünnet davranışlar ve Kur’anı Kerim İslam inancına göre tasdik edilmelidir. Hem dil ile hem gönül ile Allah’ın varlığını ve birliğini onaylamak gerekmektedir. Bu da gösteriyor ki imanın aslı gönülden geçmektedir. Önce imanı tasdik edip sonrasında bildirilen yollarla ibadet etmek gerekmektedir. Sadece dil ile inanmak gerçekten imanın benimsenmiş olduğunu göstermemektedir. Bu nedenle gönülden tasdik önemlidir.

 

İkrar Nedir?

İkrar kalp ile tasdik edilen şeyin dil ile söylenmesidir yani herkesin duyabileceği şekilde dışa vurulmasıdır. Çünkü kalpte gizli tutulanı Allah’tan başka kimse bilememektedir. Bu noktada Allah’a olan inancın Peygamber’in Allah’ın elçisi olduğunu kabul edip diliyle söylemenin ne kadar önemli olduğu hadisler ve ayetlerle belirtilmiştir. Örneğin “Kalbinde buğday tanesi miktarı imanı olan ve Allah’tan başka tanrı yoktur. Muhammed O’nun elçisidir” diyen kimse cehennemden Çıkar. Dil ile yapılan ikrarın önemi burada ortaya çıkmaktadır. Dilin ikrarını sağlayan yol, bu gerçeğin gönül yoluyla kabul edilmesi ile gerçekleşmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir