Doğru kitap seçimi niçin önemlidir?

Doğru kitap seçimi niçin önemlidir? Örneklerle açıklayınız.

  • Doğru kitap seçimi bilgiye ulaşmak için önemlidir.
  • Kitap okumayı Sevebilme becerisi kazanmak için önemlidir.
  • Doğru kitap biriyim anlaması ve anlaşılması için önemlidir.

Örneğin kelebeklerle alakalı bir bilgi edinmek istediğinizde ne yaparsınız?

Bir kelebek belgeseli izlersiniz kelebeklerle alakalı yazıları araştırır okursunuz ve hatta çevrenizde gördüğünüz kelebekler hakkında gözlem yaparsınız.

Bir kelebeği öğrenmek için gergedan belgeseli izlerseniz bir kelebeği öğrenme şansınız olur mu?

Elbette olmaz. Doğru kitap, kişiyi doğru bilgiye götürür.

Kitabın varoluş amacı olan bilgiye giden yoldaki ihtiyacı karşılama vasfını yerine getirir.

Yine bir örnek verecek olursak okumayı yeni sökmüş 7 yaşındaki bir çocuğa oldukça kalın bir kitap okutmak isterseniz başarılı olabilir misiniz?

Sorunun cevabı şu: kitabı okutamazsınız bile. Çünkü 7 yaşında ve yeni okumayı çözmüş bir çocuk için kalın bir kitap doğru bir kitap değildir. Oradaki bilgiler onun için bir anlam ifade etmez. Çünkü kişi mevcut kapasitesi, ihtiyaçları kapsamında kitaplar okumak ister. Hiç deniz görmemiş birine günlerce denizi anlatın. Sizin gözlerinizi kapattığınız zaman gördüğünüz deniz manzarasıyla anlatılanların onda yarattığı etki aynı olmayacaktır.

Kitap okumayı sevme evresinde öğrenciler çoğunlukla şunu söyler: Ben kitap okumayı sevmiyorum çünkü çok sıkıcı. Kitaplar sıkıcı değildir öğrenci yanlış kitap okuyordur.

Polisiye seven birine romantizm içerikli kitaplar verirseniz elbette sıkıcı gelir. Doğru kitap seçimi, tüm bu noktalar değerlendirildiğinde ilk önce kitabın okunabilmesi için oldukça önemlidir.