Seyit Onbaşıya Mektup

Çanakkale Cephesinde savaşan kahramanlardan Seyit Onbaşı’ya bir mektup yazınız. Seyit Onbaşı’ya Mektup.

 

Sevgili Seyit Onbaşı,

Bugün derste öğretmenimiz Çanakkale savaşını anlattı. Nasıl zorluklarla kazanıldığını, şehitlerimizi, yaşanan olayları, kahramanlık hikayelerinizi öğrendik. Hepimiz yaşananları duyunca hem şaşırdık hem üzüldük. Ama en çok da minnettar olduk. Ülkemizin ne şartlar altında kurulduğu, geçmişte sizlerin ne zorluklarla bu toprakları savunduğunuzu öğrendik.

 

Öğretmenimiz bugün bize senin yaptığın kahramanlığı da anlattı. Top mermilerini kaldıran vincin bozuk olduğu sırada 210 okkalık yani 275 kg ağırlığındaki mermiyi 2 metre yükseklikteki namluya kadar taşıyıp, düşman devletlerinin en şöhretli savaş gemilerinden biri olan Ocean zırhlısını tek atışla vuruş Çanakkale Boğazının serin sularının en dibine nasıl yolladığını anlattı. Bu başarılı atışınla savaşın yönünü nasıl değiştirdiğini öğrenince çok duygulandık. Tüylerimiz diken diken oldu resmen.

 

En çok duygulandığımız anlardan biride Öğretmenimizin senin Mustafa Kemal Paşa ile konuşma anlarındı. Fazladan aldığın yatın iznini ertesi gün arkadaşlarıma haksızlık olur diyerek komutanından geri almanı istemen, fakir bir ailenin evladı olmana rağmen verilen ikramiyeleri almaman takdire şayan davranışlardı. Keşke bizlerde senin kadar düşünceli olabilsek, senin kadar vatansever olabilseydik.

 

Sen ve diğer şehitlerimiz olmasaydı biz bugün burada olmazdık. Bu topraklarda yaşayamazdık belkide. Sizin fedakârlıklarınız sayesinde hepimiz bugün buralardayız. Sana ve diğer şehitlerimize çok teşekkür ederim.