Aile ortamında nasıl demokratik bir ortam sağlanabilir?

Logo

Aile ortamında nasıl demokratik bir ortam sağlanabilir? Tartışınız.

 

Aile ortamında demokrasinin hüküm sürdüğü bir ortam sağlanması için öncelikle tüm aile bireylerinin demokrasi bilincinde ve ruhunda olmaları gerekmektedir. Aksi takdirde o ortamda demokrasinin varlığı söz konusu değildir. Öncelik ilk hedef olarak ailede herkes üzerine düşen görevi yaparak sorumluluklarını yerine getirmesi gerekir. Örneğin ev hanımı annelerin ev işlerini, çalışan babaların ekonomik durumları ve öğrenci olan küçük çocukların derslerini hiçbir zaman aksatmaması gerekmektedir. En başta bu görevler bilinirse diğer görevlerin benimsenmesi daha etkili olur ve demokratik ortam kolaylıkla sağlanır.

 

Demokrasinin birinci kuralı herkesin eşit haklara sahip olması gereğidir.  Bu yüzden kadın, erkek, çocuk, genç veya yaşlı ayrımı olmadan herkese eşit şekilde söz hakkı verilmeli ve sonuna kadar saygıyla dinlenilmelidir. Ayrıca özellikle çocukların fikirleri değer gösterilerek uygulanmalı ve çocuğun gelişimi açısından fayda sağlanmalıdır.

 

Aile ortamında demokrasiyi sağlamanın bir başka yolu saygı ve sevgi duygularıdır. Aile bireyleri bu duyguları karşısındakine hissettirerek demokratik ortamı sağlama yolunda faydalı adımlar atmış olur.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER