Ailenizde ve okulunuzda gözlemlediğiniz fedakarlıklara örnekler verebilir misiniz?

İnsan türü de birlikte yaşayan canlılardandır. Ailenizde ve okulunuzda gözlemlediğiniz fedakârlıklara örnekler verebilir misiniz?

İnsanlar birçok canlı ile birlikte yaşam sürmektedir. Canlıların bu denli büyük bir sistemde düzen içerisinde yaşaması için yapılması gereken birçok kural bulunur. Bu kuralların kimisi yazılıdır kimisi ise yazılı değildir. Bazı haklar kanunlar tarafından da korunmaktadır. Bu canlı sistemin içerisinde en gelişmiş yapılar insanlardır. İnsanların birçok görev ve işlevi vardır. Diğer tüm canlılardan daha üstündür. Bunu sağlayan mekanizma ise beyindir. Düşünsel aktiviteler ve konuşma gibi çok farklı beceriler bulunmaktadır. İnsanların birbiri ile de bir düzen içerisinde bulunması gerekir. Bu durumda kişilerin de aynı şekilde birbirleri ile bir uyum içerisinde olduğu görülecektir.

Fedakarlık konusunda ise insanların birbiri için yapmış olduğu karşılıksız yardımlar olarak görülebilmektedir. İnsanların birbiri ile yapmış olduğu bu diyaloglar insan ilişkilerini de önemli derecede etkilemektedir. Bir arkadaşınızın ödevin yardım etmek, yediğiniz bir yemeği yanınızdaki kişi ile paylaşmak gibi birçok şey iyilik anlamına gelen olumlu hareketlerdir. Günümüzde bunların sayısı ve çeşidi yaşanılan duruma göre değişkenlik gösterse de insanlar üzerine faydalı ve olumlu davranışların tümü fedakarlık olarak isimlendirilmektedir. İnsanlar sizden yardım istediğinde onlara elinizden geldiğince yardımcı olmanız da bunun en güzel örneğini oluşturur. İletişi oldukça önemli bir olgudur. Bu durum hem kendinizi hem de çevrenizi olumlu yönde etkileyerek güzel bir gelişim örneği anlamına gelmektedir. Bu yüzden etrafınızdaki kişiler adına fedakarlık yapmaktan çekinmeyin.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER