Ailenize, akrabalarınıza, arkadaşlarınıza, öğretmenlerinize, komşularınıza, hayvanlara ve doğaya olan sevginizi nasıl gösterirsiniz?

Logo

Ailenize, akrabalarınıza, arkadaşlarınıza, öğretmenlerinize, komşularınıza, hayvanlara ve doğaya olan sevginizi nasıl gösterirsiniz?

 

Aile olmak demek, üyelerinin birbirini sevmesi ve sayması demektir. Çocuklar olarak bizler anne babamızı severiz, onlar da bizi severler. Sevgimizi saygıyla göstermeliyiz. Ailemizi oluşturanlar sadece anne babamız değildir. Kardeşlerimiz çekirdek ailemizin üyeleridir. Kardeşimizin bizden küçük veya büyük olmasına bakmaksızın her birini sevmeliyiz. Ninemiz, dedemiz, halamız, amcamız, dayımız, teyzemiz de bizlerin yakın akrabaları olup ailemizin birer parçasıdır. Anne babamızı sevip saydığımız gibi yakın akrabamız olan kişileri de sever, sayarız. Çekirdek ve geniş ailemizin üyelerinin dışında sonradan hayatımıza giren fakat çok fazla saygıyı hak eden kişiler vardır. Onlar öğretmenlerimizdir. İletişim içinde olduğumuz herkese karşı vazifemiz vardır. Seviyorum, sayıyorum demek yeterli değildir. Bizim bu sevgimizi ve saygımızı göstermemiz gerekir.

 

  • Aileme olan sevgimi, anne babamın sözünden çıkmayarak, onlara elimden geldiğince yardımcı olarak, okulumda ve derslerimde başarılı olarak, maddi ve manevi olarak destek olarak gösterebiliriz.
  • Akrabalarımıza olan sevgimizi, ziyarette bulunarak, telefonla arayıp hatırlarını sorarak, bayramlarda evlerine ziyarete giderek, ihtiyaçları olduğunda yanlarında olarak gösterebiliriz.
  • Öğretmenlerimize sevgimizi, derslerimizi dikkatli dinleyerek, iyi çalışarak, sınavlarda başarılı olarak, saygı göstererek, hürmet duyarak gösteririz.
  • Komşularımıza sevgimizi, karşılaştığımızda selam vererek, güler yüzlü olarak, rahatsızlık verecek davranışlardan kaçınarak gösteririz.
  • Hayvanlara sevgimizi, onlara zarar vermeyerek, evimizde yemediğimiz yemekleri onlara vererek, yaz aylarında kapımıza su koyarak gösteririz.
  • Doğaya olan sevgimizi çevreyi kirletmeyerek, yerlere çöp atmayarak, çevreyi kirletenleri uyararak gösteririz.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER