Aşağıdaki görseli inceleyiniz. Hangi basamakta olduğunuzu ve üst basamaklara yükselmek için neler yapabileceğinizi anlatan bir yazı yazınız.

İnsan, yaşadığı hayatın içinde başarının varlığını ister çünkü yapısında her zaman ilerlemek vardır.  Bazı etkenler yüzünden mutsuzluk, depresyon, özgüven eksikliği gibi… İnsanın kendini yetersiz hissettiği zamanlar ortaya çıkabilir.

 

Yukarıda bulunan grafikte insanın karar aşamalarını gözlemliyoruz.

 

Bugün hangi basamaktayız?

Uyandık ve bugün derslerimizi dinleyeceğimize karar verdik. Hazırlanıp okulumuza gittiğimizde o gün işlenen konu çok zor göründü ve başaramayacağımıza karar verdik.  Daha sonraki dersimiz olan kimya dersinde ise işlenen konu kolay idi ve başarabiliriz dedik.

 

Bu sürekli değişkenlik gösterdiğinde kafanız yorulacaktır. Günlük basamağınızı sabitlemek başarıya ulaşmak için size yardımcı olacaktır.

Örneğin: Ben bugün başarmak istiyorum basamağındayım.  Başarmak istiyorum basamağından sonra otomatik olarak nasıl sorusu gelecek ve benim ilerlemem diğerlerinden daha hızlı olacak.  Ben her sabah başarmak istiyorum diye evden çıktığımda akşam uyumadan önce başardım basamağında olacağım. Üst basamaklara yükselmek için sadece kararlı olmam yeterli olacaktır.

 

Etkenler ne olursa olsun hedefinizi olduğunda sizi bundan caydıracak birçok faktör ortaya çıkacaktır ama sizin bunları es geçmeniz gerekecek.  Yani haftanın her günü arkadaşlarını sizi gezmek için dışarı çağırabilir. Siz bu durumlarda kararınızı hatırlayıp kararlığınızdan yana tercihinizi yapmalısınız.  Siz bir yola çıktınız ve kendinize inandınız bunu kimsenin engellememesi gerekmekte.  Burada insanlar karşı seti de kendinizi örmelisiniz.

Zamana yararak bu kaideyle ilerlendiğinde görülecektir ki başarmak istikrarla oldukça kolay bir eylemdir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER