Aşağıdaki kavram havuzunda verilen kelimeleri kullanarak dostluk konulu bir hikaye yazınız.

Logo

Aşağıdaki kavram havuzunda verilen kelimeleri kullanarak “dostluk” konulu bir hikâye yazınız. Yazınızı zenginleştirmek için “atasözleri, deyimler ve özdeyişler” kullanınız. Kelimeler: sevgi – saygı – yardım etmek – cömertlik – para – güven -anlayış göstermek – zorda kalmak – sadakat – iyilik

 

12 yaşındaydım, babam işten ayrıldığı için haftalardır bana tek kuruş harçlık verememişti. Babamdan para istemiyordum çünkü zor durumda olduğunu biliyordum. Ben şimdi babama gidip harçlık istesem bulur buluşturur verirdi ama ben evden çıkıp okula gidince belki de oturup ağlardı. Ben babamın ağlamasını istemezdim.

Çocukluğumun en güzel yanı biricik dostum Ayşe, benim paramın olmadığını bilip her gün 2 simit alırdı kantinden. Bana yardım ederdi ama sevgisinden saygısından bana olan dostluğundan bu konuyla alakalı hiçbir kelime çıkmazdı ağzından.

Uzun bir zaman bu böyle sürdü gitti. Ayşe’nin dostluğu aradan geçen 50 sene sonra da çocukluğumdan hatırımda kalan belki de en güzel şey.

İyi dost kara günde belli olur dedikleri şey benim için Ayşe’ydi. Ayşe’nin dostluğumuza sadık oluşu, zorda kalmış halime yardım edişi ve bana hep anlayış göstermesi hayatımın en zor zamanını en güzel zamanında çeviren yegâne şeydi. Sonra babam büyükşehirde iş buldu kendine bizde pılı pırtı toplayıp taşındık İstanbul’a. Ben ne taşraya unuttum ne Ayşe’yi. Yıllar yıllar sonra düştüm Ayşe’min derdine. Ayşe’yi biricik dostumu bulacaktım bu kez iki simidi ben alacaktım o günlerdeki gibi… Dedim ki benim sadık, cömert dostumu bulayım o gün bugündür belki de onun bana ihtiyacı vardır şimdi.

Tam 25. yaşımda yeniden karşılaştık Ayşe’yle.

Aramızdaki güven ve anlayış hiçbir yere gitmemişti.

Ayşe ile tanıştığım günden bugüne aradan geçen 50 yılda değişen tek şey yaşlanmamız oldu.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER