Atatürk ile ilgili yazılı ve görsel medyadan yararlanarak bir haber metni yazınız.

Atatürk İle İlgili Haber Metni

 

Geçen hafta televizyonda yayınlanan bir programda Atatürk hakkında söylenen sözler RTÜK tarafından incelemeye alınmıştı. Kullanılan cümleler Atatürk’e hakaret kapsamında değerlendirildi.

 

RTÜK Üst Kurul toplantısında tv kanalında yayınlanan xxx isimli programda Atatürk’e hakaret edildiğine  ilişkin iddialar görüşüldü.

Üst Kurul toplantısından çıkan kararda, Atatürk’ün özel hayatının  irdelendiği programda, Atatürk’ün hayatına girdiği iddia edilen kadınların  adlarının ve fotoğraflarının gösterildiği, bu isimlerden bazılarının evli  olduğunun vurgulandığı, aynı anda birden fazla kadınla ilişkisinin olduğunun  iddia edildiği ve aziz hatırasına saygısızlık niteliği taşıyan “M. Kemal’in Gönül  Galerisi” gibi alt yazı başlıklarının yer aldığı belirtildi.

Kararda, söz konusu yayınla, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, milli  ve manevi değeri Mustafa Kemal Atatürk’ün saygınlığını azaltmak,  itibarsızlaştırmak ve nefret duyguları oluşturmak amacının güdüldüğü görüşüne yer  verildi.

Kararda, 5186 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında  Kanun’da, Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimselerin bir  yıldan 3 yıla kadar hapis ile cezalandırıldığı, bu suçun umuma açık mahaller veya  basın vasıtasıyla işlenmesi durumunda cezaları yarı oranda artıran düzenlemelerin  bulunduğu da anımsatıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir