Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ile O Geliyor şiirini içerik bakımından karşılaştırınız. 

Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ile ‘O Geliyor’ şiirini içerik bakımından karşılaştırıldığında karşımıza şu noktalar göze çarpmaktadır:

Atatürk, Gençliğe Hitabe ’sinde gençlere seslenmekte ve onların karşılaşabilecekleri zorlukları öngörerek bu konuda tavsiyeler vermektedir. Celal Sahir Erozan’ın kaleme aldı ‘O Geliyor’ şiirinde ise Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nde bahsettiği zorlu durumların yansımaları gözlemlenmektedir.

Şiir ve Gençliğe Hitabe aynı değerlendirme içerisinde düşünüldüğünde ortaya çıkan ortak sonuç milletin ve gençliğin kurtuluşa ve özgürlüğe olan inançlarını kaybetmeden mücadelelerine devam etmeleri karşılarına çıkacak her engeli inançları ile yenmeleri ve mücadelede kurtuluş önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün öngörülerini dikkate almalıdır.

Mustafa Kemal Atatürk, Gençliğe Hitabe’ sinde muhatap olarak gençleri almasının altında millete bir mesaj vermektedir. Gelecek, gençlerin umutlarında hayallerinde ve gerçekleştirmiş olduğu çalışmalarında saklıdır.

Gençlik burada fiziken gençlik ve ruhun genç kalması olarak tanımlanabilir.

Her iki durumda da gençliğe hitabenin mesajları ‘O Geliyor’ şiirinin mesajları ile karşılaştırıldığında varılacak nokta ortaktır.

Umutların her daim canlı tutulması, millet ve vatan bütünlüğünün en büyük ideal olması her iki metnin ortak noktasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir