Aynı Dili Konuşanlar Değil Aynı Duyguları Paylaşanlar Anlaşabilir

Logo

Aşağıdaki söz size ne ifade ediyor? Günlük hayatınızda bu sözü doğrulayacak bir durumla karşılaşıyor musunuz? Tartışınız.

Söz: Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilir.

 

Toplumda insanların anlaşabilmeleri için iletişime ihtiyaçları vardır. İletişimin en önemli aracı ise dil dir, kelimelerdir. Mevlana, bu sözü ile anlaşabilmenin en önemli kuralının aslında dil değil aynı duyguları, kaygıları, düşünceleri paylaşmak olduğunu vurgulamaktadır. Bunu şöyle bir örnek ile destekleyelim ve ne kadar doğru bir söz olduğunu anlatalım.

 

Konuşabilen 2  insan düşünün. Bulundukları ortamda bir sorun olduğunu düşünün. Örneğin bir apartman dairesi. Komşu olsun bu kişiler. Apartmanda oturuyorsanız komşularınıza saygı göstermelisiniz. Tek başına yaşıyormuş gibi davranamazsınız, canınızın istediğini yapamazsınız. Sürekli yüksek sesle müzik dinlediklerini varsayalım ve birbirlerinden rahatsız olduklarını sürekli dile getirsinler. Ne kadar çok konuşurlarsa konuşsunlar birbirlerini anlamadıktan sonra hiç bir şekilde çözüm bulamazlar. Günlerce, saatlerce konuşsunlar boş. Ne zamanki birbirlerini anlayabilirler işte o zaman sorun çözülür. Bu yüzden konuşanlar değil, paylaşabilenler anlaşabilir demiş Mevlana.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER