Bağıl nem oranının yüksek olduğu yerler nerelerdir?

Bağıl nem oranının yüksek olduğu yerler nerelerdir?

Bağıl nem oranı nem ile sıcaklık değerinin birbirine eşit olması sonrasında yağışın ortaya çıkmasında da etkin olan bir durum olarak görülmektedir. Hava ısındıkça havanın taşıyacağı nem kapasitesi de artacağından dolayı havanın taşıyabileceği nem kapasitesine ulaşması olarak da görülmektedir. Ülkemiz içerisinde her mevsimde yağış alan bölge olan Doğu Karadeniz Bölgesi’nde de bağıl nem oranı her zaman en yüksek kapasitede de yer almaktadır. Doğu Karadeniz’de bu denli bağıl nemin fazla olmasının en temel nedenleri arasında da maksimum nemin enlem nedeniyle düşük olması ve denize yakın olmasından da dolayı mutlak nemin düşük olmasından kaynaklı olarak da ifade edilmektedir.

 

Bağıl nemin %100 oranında olması halinde mevsime göre farklı yağışların ortaya çıkmasında da etkin olmaktadır. Hava kütlesinin taşıyabilecek olduğu nemin üst seviyede olmasından dolayı ve kapasitesinin artmasından kaynaklı olarak da yağış olarak yeryüzüne düşmesi durumu söz konusu olmaktadır.

 

Bağıl nemde görülen artış sonrasında da taşınamayan hava kütlesi yeryüzüne doğru inmeye başlayacaktır. Burada gaz halinde bulunacak olan su buharının yoğunlaşarak su haline gelmesi olayı gerçekleşecektir. Hava sıcaklığına bağlı olarak da yağmur, dolu ya da kar biçimlerinde de düşerek doğa olaylarına tanıklık etmek de mümkün olacaktır. Stratüs olarak tanımlanan alçak gri bulutlar da yağmurun geleceğinin bu şekilde habercisi olarak yağışlara yol açmasıyla da bilinmektedirler.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER