Bayrakları bayrak yapan, üstündeki kandır Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır özdeyişi ile ilgili duygu ve düşüncelerinizi açıklayınız.

“Bayrakları bayrak yapan, üstündeki kandır Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır” özdeyişi ile ilgili duygu ve düşüncelerinizi açıklayınız.

 

Bayrak; bir ülkenin var olmasını sağlayan özgürlüğünü gösteren en önemli öğedir. Bayrağımız kırmızı al rengindedir. Üzerinde yıldız ve hilal bulunmaktadır. Bayrağımız kırmızı rengini şehitlerimizin kanından aldığı söylenmektedir. Bayrak bir ülkede olmazsa olmazdır. Önemli günlerde de bayrağımız daima ön plandadır. Düğün , asker , resmi tatil günleri ve şehir cenazelerinde yer almaktadır. Büyük zorluklarla kazanılan bayrağımızı korumak 7’den 70’e herkesin en asil görevidir. Bu kişiler bayraklarını daima en üstte tutar ve canını verecek dahi olsa onu korumaktan asla vazgeçmezler. Bu bilinç bayrak ve vatan sevgisinden kaynaklanır. Bayrakları bayrak yapan , üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Özdeyişi ile de bu konuyu kapsayarak vatan sevgisinden bahsedilmiştir.

 

Vatan ise bireyin bulunduğu yaşadığı ortamdır. Burada özgür bir hayat sürmesi vatan ve bayrak sevgisine olan bağa bağlıdır. Vatan yaşadığımız topraklardır. Orası ne kadar sağlam ve özgür alan olursa bizler de o derece mutlu oluruz. Bunu yapmak ve bunun bilincinde olmak kendi elimizdedir. Vatan uğruna şehir olanları unutulmamalıdır. Bu ülke için oldukça fedakarlık gösteren başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere askerlerimize vatan ve bayrağımıza duyulan saygıyı göstermeyi birer borç biliriz. Bu sebepten dolayı bayrağımızı daima en yükseklerde olmasına özen göstermekten vazgeçmeyelim

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER