Beden Kitle İndeksinin (BKİ) nasıl hesaplandığını öğreniniz.

Beden Kitle İndeksinin (BKİ) nasıl hesaplandığını öğreniniz.

 

Beden kitle indeksi kişinin sağlıklı bir vücut ağırlığına sahip olup olmadığını anlamamıza yarayan bir ölçümdür. BKİ, 18 yaşın üzerindeki çoğu insan için yararlı bir ölçümdür. Fakat bu sadece bir tahmindir ve yaş, etnik köken, cinsiyet ve vücut kompozisyonunu hesaba katmaz. Bel ölçümünü ve diğer risk faktörlerini de kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

 

Beden Kitle İndeksi Nedir?

Beden kitle indeksi (BKİ), boy ve kilo bazında vücut yağının bir tahmini. Vücut yağını doğrudan ölçmez, bunun yerine bir yaklaşım yapmak için bir denklem kullanır. BKİ, bir kişinin sağlıksız veya sağlıklı bir ağırlıkta olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir. Yüksek bir BKİ vücut üzerinde çok fazla yağ olduğunun göstergesi olabilir, düşük BKİ ise vücutta çok az yağ olduğunu gösterir. Bir kişinin BKİ’sı ne kadar yüksekse, kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve diyabet gibi bazı ciddi durumları geliştirme ihtimalleri de o kadar yüksektir. Çok düşük bir BKİ, kemik kaybı, bağışıklık zayıflığı ve anemi gibi sağlık sorunlarına da neden olabilir. BKİ, vücut kilo problemleri için çocuk ve yetişkinlerin taranmasında yararlı olabilirken, bunun sınırları vardır. BKİ, sporcularda ve çok kaslı vücutleri olan diğer insanlarda vücut yağ miktarını fazla tahmin edebilir. Aynı zamanda yaşlı erişkinlerde ve kas kütlesini kaybetmiş diğer insanlarda vücut yağ miktarını da az hesaplayabilir.

 

Beden Kitle İndeksi Formülü

BKİ, bir kişinin ağırlığını boylarının karesine bölerek hesaplanır. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, yaşları 2 ila 19 arasında değişen çocuk ve gençler için BKİ hesaplayıcısı ve 20 yaş ve üstü için yetişkin bir BKİ hesaplayıcısı sunar. Yaş aralığı beden kitle indeksi için önemlidir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER