Bir edebi türde kahramanların metnin okunmasında etkili olduğunu söyleyebilir misiniz?

Bir edebî türde kahramanların metnin okunmasında etkili olduğunu söyleyebilir misiniz? Düşüncelerinizi nedenleriyle paylaşınız.

 

Kişilerin iç dünyasına dokunmak ve onları etkilemek amaçlı yazılan yazılardır. Edebi metinlerin amacı insanların bu metinleri okurken kişide heyecan, aşk,  merak, ve hayranlık uyandıracak tarzda olmasıdır. Edebi metinlerin okunması metinde bulunan kahramanlara da bağlıdır. Eğer sevilen kahraman varsa daha hızlı ve daha istekli okunmasını sağlar. Sevilerek yapılan her şey başarıyı getirmektedir. Örnek verecek olunursa, Sevilen bir dizide veya film de eğer başrol oyuncusu seviliyor ise ,  film severek izlenir. Konusu ne kadar ilgi çekici olmamış olsa da , sevilen karakter, kahraman olduğu için eser sevilerek izlenir. Aynı şekilde kitap okurken de , yazara bağlı olarak kitap alınır. Yazarın kitapları seviliyorsa kitap ne kadar durgun olursa olsun yazar sevildiği için kitap zevkle okunur.

 

Başka bir örnekte şöyle verebiliriz. Filmler vardır seriler halinde 1,2,3 vs diye giderler. Örneğin hızlı ve öfkeli filmi. Sanırım en son 7 . seri çıktı. Oradaki bazı karakterler o kadar çok seviliyorki ( jason statham) hangi filmde başrol oynarsa oynasın insanlar filmin konusuna yada içeriğine bakmadan filmi izlemeye giderler. Yada Recep İvedik örneğini de verebiliriz. Recep ivedik bir film karakteridir. KArakter filmin izlenmesinde çok etkilidir. Edebi eserlerde filmler gibidir. Bazı yazarlar belli bir karakter serisinde hangi kitabı çıkarırsa çıkartsın kitap hakkında hiç bir ön araştırma yapmadan insanlar satın alıp iyi izlenimler besleyerek kitabı okumaya başlarlar. Soruya gelirse edebi türde kahramanlar metnin okunmasında kesinlikle etkilidir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER