Bitki ve hayvanlar yaşamımız için neden önemlidir?

Bitki ve hayvanların insanlar için önemi nedir? Bitki ve hayvanlar yaşamımız için neden önemlidir? Açıklayınız.

İnsanların hayatta kalabilmesi için suya ve yemeğe ihtiyacı vardır. Hayvanlar ve bitkiler besin kaynağımız olduğu için yaşamımızda büyük öneme sahiptirler. Bitki ve hayvanların yaşamımıza katkısı bununla sınırlı değildir. Hayvanların gücünden yararlanırız. Bu daha çok eski çağlarda yaygın olsa da hala tarım aracı girmeyen yerlerde ve bazı köylerde, yük taşımada ve tarım alanların sürülmesinde hayvanların gücünden faydalanılır. Ayrıca bazı hayvanların derileri giyim sektöründe kullanılır.

 

Bitkilerin de insan yaşamına birçok katkısı bulunur. Örneğin pamuk gibi bitkiler giyim sektöründe hammadde olarak kullanılır. Bitkilerin en önemli özelliklerinden biri ilaç yapımında kullanılmalarıdır. Üretilen birçok ilaç aslında bitkilerden elde edilir.

 

Ağaçlar dünyamızın oksijen kaynağıdır. Ağaçlık alanların azalması birçok probleme neden olur. Ayrıca ağaç gibi bitkilerden ısınma ve ev yapımı gibi alanlarda da yararlanılır. Günümüzde ağaç kütükleri kullanılarak birçok ev eşyası da yapılmaktadır. Kâğıt üretimi de ağaç kullanılarak yapıldığı için özellikle ağaçlar insan yaşamında önemli bir paya sahiptir.

 

Sonuç olarak hayvanlar ve bitkiler olmadığında yaşamımızın devam etmesi mümkün değildir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER