Bitkisel hayatta olduğu söylenen bir kişinin sinir sisteminin hangi kısımları tahrip olmuştur?

Bitkisel hayat nedir? Bitkisel hayatta olduğu söylenen bir kişinin sinir sisteminin hangi kısımları tahrip olmuştur, hangi kısımları çalışmaya devam etmektedir?

 

Bitkisel hayat, beynin işlevini kısmi olarak devreden çıkarmasıdır. Bu süreçte kalp sürekli olarak kasılırken beyin işlevi oldukça düşüktür. Beyinde meydana gelen bu durum, geçici olabileceği gibi kalıcı da gözlenmektedir. Geçici durumda beyin bitkisel hayattan çıkar ve kişi normal yaşamına döner. Ancak kalıç bitkisel hayat beyin dokusunda ciddi tahribat ve ölümle sonuçlanır. Beyinde meydana gelen değişimler ve beynin kompleks yapısını anlamak oldukça zordur. Ani gelişen bir emboli, travma ya da kırık gibi durumlarda beyin işlevini durdurabilmektedir. Bu durumda beynin işlevi de etkinliğine bağlı olarak değişir. Merkezi sinir sistemi kaybı gözlenir ve bu hasar derecesine göre nitelendirilir.

 

Beyinde meydana gelen bu süreçte, hasarın ana kaynağı merkezi sinir sistemidir. İskelet kaslarını da içine alan geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu etkinlik otonom sinir sisteminde harabiyete sebep olduğu takdirde kişinin sağlığı da olumsuz etkilenerek sonuçlanması ölüm olacaktır. Ölüm vakalarında sıklıkla ani gelişen süreçler olduğu bilinse de yaşa bağlı olarak da bitkisel hayata girilmesi gözlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir