“Bu gemi umut yüklü, inanç yüklü, hız yüklü; / İçinde bu vatanın derdiyle yanan bağır, / Kurulacak yarını düşünen baş geliyor.” dizelerinde ne anlatılmaktadır?

– “Bu gemi umut yüklü, inanç yüklü, hız yüklü; / İçinde bu vatanın derdiyle yanan bağır, / Kurulacak yarını düşünen baş geliyor.” dizelerinde ne anlatılmaktadır?

Celal sahir Erozan’a ait  ‘o geliyor’  şiirinin Atatürk’ün samsuna ayak bastığı o şanlı tarih 19 Mayıs 1919 için yazılmış olması dizelerdeki manayı kavramak açısından oldukça önemli.

Her şeyin bir günde hatta saatler içinde değiştiği bir ortam ve zorlu bir mücadele zamanı mevcut.  Halk zor durumda ve vatan işgal altında. 19 Mayıs 1919 ise Kurtuluş Savaşı’nın fiilen başladığı tarih olarak tarihe kazınmıştır.

Dizeleri tek tek inceleyelim;

Bu gemi umut yüklü, inanç yüklü, hız yüklü: burada Türk milletinin umudunun gemide olduğuna vurgu yapılmıştır.

İnanç yüklü kelime öbeği ile de Türk milletinin inancına dem vurulmuş ve milletin Mustafa kemal Atatürk’e olan inancından bahsedilmiştir.

Hız yüklü kelime öbeğinde ise, geminin demir atmasıyla gelecek değişimin hızlı olacağına vurgu yapılmıştır.

İçinde bu vatanın derdiyle yanan bağır: bu dize de direk Atatürk kastediliyor, milletini düşünen ve milletinin refahı için mücadele eden, milletini dert bilen Atatürk yanan bağır benzetmesiyle dizeye aktarılmıştır.

Atatürk’ün Samsun’a çıkması ile kurtuluş savaşının fiilen başlangıcı gerçekleşmiş olduğu için Atatürk her daim yarını veren adam olarak görülmüştür.

Yarını düşünen baş: dizesinde Atatürk’ün halkın geleceğini düşündüğü konusu vurgulanmıştır.

Şiirin tamamı incelendiğinde çıkan genel anlamdan anlaşıldığı üzere, milletimizin en zorlu mücadelesi olan kurtuluş savaşının umut ve inanç dolu ilk dönemi anlatılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir