Burun kanamasında neler yapılabilir?

Burun kanamasında neler yapılabilir?

 

Anterior burun kanaması tedavisinde bazı ipuçları:

  • Sakin olmayı ve panik yapmamaya çalışın.
  • Düz bir şekilde oturun ve kanın boğaza girmesini önlemek için biraz öne doğru eğilin.
  • Pıhtılaşan veya burunda bir araya toplanan kanı dikkatlice dışarı üfleyin. Buruna bir dekonjestan püskürtün. Oksimetazolin (Zicam, Afrin) içeren burun spreyleri kullanılabilir.
  • Başparmağınızı ve işaret parmağınızı 5 dakika boyunca sıkıca kullanarak burun deliklerini sıkın. Kanama hala devam ediyorsa 10 dakika daha tekrarlayın.
  • Burnunuzun köprüsüne soğuk kompres veya buz paketi yerleştirebilirsiniz.
  • Burun kanamasının nedeni kurulukta ise vazelin kullanılabilir. Bu da iyi bir kanamayı önleyici stratejidir – parmağınızın ucunu veya pamuklu çubukla günde üç kez vazelini nazikçe burun içine sürün.

Posterior burun kanaması;

Arka burun kanaması olarak adlandırılan kanama, burnunun arkasından kan akar. Kan da burnunuzun arkasından boğazınızdan aşağıya doğru akma eğilimindedir. Eğer böyle bir kanamanın olduğunu düşünüyorsanız hemen doktorunuza başvurun veya acil servise gidin.

 

Koterizasyon adı verilen tıbbi bir teknik, kalıcı veya sık burun kanamasını durdurabilen bir yöntemdir. Bu, doktorunuzun burnunuzdaki kan damarlarını ya bir ısıtma cihazı ya da gümüş nitrat, dokuyu çıkarmak için kullanılan bir bileşikle yakmasını içerir. Doktorunuz burnunuzu pamuk, gazlı bez veya köpükle paketleyebilir. Kan damarlarınıza basınç uygulamak ve kanamayı durdurmak için bir balon kateteri de kullanabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir