Cam veya çelik kapta bulunan gazın sıcaklığı artırıldığında hacminde değişiklik olur mu?

Logo

Cam veya çelik kapta bulunan gazın sıcaklığı artırıldığında hacminde değişiklik olur mu? Nedenini açıklayınız.

 

Maddenin halleri arasında bulunan gazlar tanecikleri arasında yer alan fazla boşluktan dolayı düzensiz bir yapıya sahiptir ve belirli hacme sahip değildir. Sıkıştırılabilir olmasında dolayı ise konuldukları kabın şeklini kolaylıkla alabilirler. Bu kap esnek bir yapıya sahip ise artan hacminden dolayı o kap içerisinde büyüyebilir ancak sert yapıya sahip olan kaplar için aynı şey söz konusu değildir.

 

Gazların sahip oldukları hacim sıcaklık ve basınca bağlı olarak değişmektedir. Gaz üzerine etki eden basınç artırıldığında daha fazla sıkışır ve hacmi azalır. Sıcaklığı artırıldığında ise içerisinde bulunan taneciklerin kinetik enerjisi aynı oranda artacağından hacim de doğru orantılı olarak artar. Normal koşullar olarak adlandırılan 0 derece sıcaklık ve 1 atm basınçta gazlar 22,4 litre hacim kaplarken; oda koşulları adı verilen 25 derece sıcaklık ve aynı basınç altında 24,5 litre hacim kaplar. Bu örnekten de göreceğimiz üzere basınç sabit tutularak sıcaklık artırıldığında hacim de aynı oranda artış göstermektedir.

 

Basınç ve sıcaklık değeri de değişen bir gazın sahip olduğu hacim P. V=n.R.T orantısı yardımıyla bulunabilir. Bu ifade de yer alan kısaltmaların anlamı ise şu şekildedir:

 

P= Basınç değeri ( atm cinsinden yazılmalıdır). Oda koşullarında bulunan maddelerde 1 olarak alınır.

V= Gazın sahip olduğu hacim değeri (Litre cinsinden yazılmalıdır)

n= Mol sayısını ifade eder.

R= İdeal gaz sabiti olarak adlandırılan 0,082 litre.atm/mol.K ‘dır.

T= Ortamın sabit olduğu sıcaklık değeridir. (Kelvin cinsinden yazılmalıdır.)

 

Yukarıdaki soruda cam veya çelik kapta bulunan gazın sıcaklığı artırıldığında hacimde değişikliğin ne olduğu sorulmaktadır. Bu maddeler esnek bir yapıya sahip olmadığından gazın hacmi artsa dahi aynı şekli alacağından hacimde herhangi bir değişim yaşanmaz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER