Çanakkale Savaşı ile ilgili neler biliyorsunuz?

Aslında Çanakkale savaşını derste de gördük ama daha çok izlediğim bir filmden aklımda kaldı. O zaman gerçekten de eskiden büyüklerimizin için hayatta kalabilmemiz için canlarını feda ettiklerini görmüştüm. Bu durum daha çok üzerinde durulması, adından bahsedilmesi gereken bir durum gerçekten de.

Özellikle de derste öğretmenimizin anlattığı Seyit Onbaşı’nın hikayesinden etkilenmiştim. Milleti için, vatanı için gerçekten de canını riske eden bir insanın asla tek başına kaldıramayacağı ağırlıkta bir mermiyi o an kaldırması ve savaşın seyrine yön vermesi gerçekten de beni etkilemişti. Eğer daha sonra aynı mermiyi tek başına kaldırabilseydi o zaman normal derdim ama ne kadar denediyse denesin bir türlü savaş sonunda yeniden kaldıramaması o an canından daha çok vatanımızı düşündüğünü ve bu aşkla bunu başarabildiğini gösterir ki çok ama çok önemlidir bence bu durum. Çanakkale Savaşının akıllarda kalan bazı önemli olayları şunlardır:

 

  • Çanakkale Savaşı, bir milletin yeniden doğuşu, sömürgeci avrupa devletlerinin ise hayallerinin son bulduğu savaştır. Birinci dünya savaşının en kanlı çatışmalarının olduğu askeriyle, komutanıyla, halkıyla, 7 den 70 e tüm milletiyle destan yazmış Türk Milleti’nin sayısız destanlarına bir destan daha kattığı savaştır. 500.000 den fazla kişinin hayatını kaybettiği, tüm dünyadan toplanıp gelen düşmana karşı savaşıp ZAFER kazandığımız yerdir Çanakkale.

 

  • Dünyanın en ünlü mayın gemisi Nusret Mayın Gemisi’nin dünyanın en katil savaş gemilerini denizin dibine gönderdiği yerdir Çanakkale Savaşı. Deniz Yüzbaşı Tophaneli Hakkı Bey komutasındaki Nusret Mayın Gemimiz boğaza döşediği son mayınlarımız ile düşman gemilerini boğazın serin sularının derinliklerine doğru yollamıştır.

 

  • Dönemin en büyük askeri güçlerinden Rus Çarlığının yıkılmasının en büyük sebeplerinden biridir Çanakkale Savaşı. İtilaf Devletleri Çanakkale boğazını geçemediği için Rusya’ya yardım gönderememiş ve yardım alamayan Rusya’da çarlık yıkılmıştır.

 

  • Mustafa Kemal’in “Size ben taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve kumandanlar kaim olabilir.” sözünü söylediği büyük başarılar kazanarak Yarbay’lıktan 16. Kolordu Komutanlığına yükseldiği savaştır Çanakkale Savaşı.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER