Çevrenizde bulunan tarihi eserlerden birini tanıtınız.

Çevrenizde tarihî eser var mı? Varsa ne olduğunu söyleyiniz. Çevrenizde bulunan tarihi eserlerden birini tanıtınız.

 

Biz Edirne’de oturuyoruz. Bu nedenle çevremde birçok tarihi eser mevcut. Özellikle Edirne Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapmış bir il olduğu için o döneme ait eserler bulunmakta. En meşhur tarihi esere ise Selimiye camii diyebilirim. Bunun yanında yine aynı döneme ait şadırvanlar, köprüler, kervansaraylarda var. Ayrıca Selimiye camisinin dışında başka camilerde bulunmakta. Bunlarla birlikte birkaç tanede kilise görmüştüm.

 

Edirne’yi ziyaret eden herkes gibi benimde en çok dikkati çeken Selime Camii’dir. Selimiye Camii Mimar Sinan’ın ustalık eserim dediği bir camidir ve caminin içinde bulunan ters lalesi ile meşhurdur. Herkes bu ters lalenin hikayesini merak eder.

 

Selimiye Camii, ihtişamlı yapısıyla Edirne merkezde yer alır ve dört minareden oluşur. Minarelerin özellikleri ise hangi yönden bakılırsa bakılsın iki minare olarak görülmesidir. Buda Mimar Sinan’ın ne kadar ustaca bir eser yaptığının bir göstergesidir. Caminin geniş bir avlusu ve avlunun tam ortasında bir şadırvan vardır.

 

Caminin çevresinde bulunan küçük odacıklar önceleri öğrencilerin ders gördüğü medrese olarak kullanılıyormuş ama şimdi müze haline getirilmiş. Bu müzede deneme ait birçok eser sergilenmekte. O zamanın giysileri, mutfak eşyaları, silahlar vb. Hatta o zamana ait bir top bile var. Savaşlarda kullanılmış ve şimdi sergileniyor.

 

Eğer Edirne’ye yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir eser. Mimar Sinan’ın o zamanın imkanlarıyla nasıl muhteşem bir eser inşa ettiğin kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir