Defterinize “Kitapsız Büyüyen Çocuk Susuz Yetişen Ağaca Benzer.” Atasözünü Açıklayan Bir Yazı Yazınız

Atasözleri anlam bakımından öğüt verici ve insanları yönlendiren bir yapıda olmaktadır. Kimin söylediği belli olmayan bu geleneksel sözler insanların hayatlarını yönlendirebilecek bir biçimde de ortaya konulabilecektir.

Sık kullanılan atasözlerinden biri olan “Kitapsız büyüyen çocuk susuz yetişen ağaca benzer.” Söylemi eğitimin ne kadar önemli olduğunu belirten bir sözdür. İnsanların küçük yaştan itibaren eğitim görmeye başlamalarının kendilerine katkısının kaçınılmaz olarak görülmektedir. İlk olarak ailede başlayacak olan eğitim hayatı küçüklerin ne şekilde davranmalarını ve hayatı tanımalarını sağlayacak biçimde olmaktadır.

Ailede devamlı olarak sürdürülecek olan eğitim durumu daha sonradan okullarla bütünleştirilerek erdemli bir bireyin oluşmasına en büyük katkı sağlayan etmenler arasında da yer alacaktır. Eğitim almadan bu süreci alttan kişilerin hem geleceğe dayalı bilgisiz kalmalarında en büyük etken olarak kabul görmesi durumu ortaya çıkacak hem de yaşının verdiği eğitimi alamamasından kaynaklı olarak çağdaşlarından geride kalmasına neden olmaktadır.

Eğitimsiz bir hayata başlangıç yapacak olan bireylerin hayatta ve sosyalleşme konusunda her zaman birkaç adım geride kalabileceği de görülebilmektedir. Aile fertlerinin bu konuda destek olarak çocuklarının her manada eğitim almalarını sağlamaları gerekmektedir. İlerleyen dönemlerde bireysel bir yaşantıya başlamaları halinde de tek başına ayakta kalabilmeleri adına bu tip eğitim süreçlerini herhangi bir kesintiye uğratmadan devam etmeleri önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir