Demir yollarının varlığıyla ülkelerin gelişmişlik düzeyi arasında nasıl bir ilişki vardır?

Demir yollarının varlığıyla ülkelerin gelişmişlik düzeyi arasında nasıl bir ilişki vardır? Düşüncelerinizi aşağıdaki boşluğa yazınız.

 

Demir yollarının varlığı sanayi devrimine dayanmakta olup bir yerden başka bir yere seyahat etmek için kurulan demir yolları üzerinde kömür ile çalışmakta olan trenler kullanılmış olup teknoloji ilerledikçe yakıt tipi ve tren türleri, hızları ve kullanım alanları değişiklik göstermiştir. Demir yolları gerek şehirlerarası gerek ise şehir içi yolculuklarda kullanılmakta olup gelişmişlik düzeyini etkileyen noktaları da bulunmaktadır. Demir yollarının kullanımı sanayi devrimi sıralarında oldukça büyük bir gelişmişlik göstergesi iken günümüzde demir yolu taşımacılığı geri kalmış ülkelerde daha sık kullanılmaktadır. Gelişmiş ülkeler teknolojiye ayak uydurarak hava yolu taşımacılığını tercih etmektedirler.

 

Ancak şehir içi kullanımlar için kullanılmakta olan demir yolları ve metrolar ülkelerin ve şehirlerin gelişmişlik düzeyini olumlu yönde etkileyen bir durumdur. Metro ve metrobüs adı verilen taşıma şekli ile şehir içerisine kurulan demir yolları hatları sayesinde ulaşımlar sağlanmakta olup hız bakımından kısa sürelerde oldukça yüksek hızlara ulaşarak yakıttan ve zamandan tasarruf açısından önemli bir noktada yer almaktadır. Teknoloji açısından bir dev niteliğinde yer alan Japonya gelişmiş ülkeler arasında en çok demir yolları ulaşımını kullanmakta olan ülkelerden bir tanesi olmasının yanı sıra teknolojinin ilerlemesi ile birlikte gelişimini sürdürmeye devam etmektedir. öte yandan tarihin en eski metrosu Londra’da bulunmaktadır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER