Devlete karşı sorumluluğumuz ve borcumuz olan vergiyi hangi yollarla öderiz?

Logo

Devlete karşı sorumluluğumuz ve borcumuz olan vergiyi hangi yollarla öderiz? Tartışınız.

Her vatandaşın devlete karşı bazı sorumlulukları ve yerine getirmesi gereken görevleri bulunur. Vergi, hem erkek hem de kadınlar için devlete olan borcumuzu karşılamadaki en önemli faktörlerin başında gelir. Peki, vergiyi hangi yollarla öderiz? diye merak edenler için bilinenin aksine vergimizi ödemek için çok çeşitli yollar bulunur.

Devletimiz tarafından, vatandaşlara daha iyi hizmet sunabilmek için talep edilen vergiler başlıca; elektrik, su, doğalgaz faturalarında yer aldığı gibi aynı zamanda giyim ürünü alışverişleri, yiyecek alışverişleri ve araç ödemeleri gibi ödemelerde bulunur.

Ekmek ve unlu mamüller için %1

Yiyecek, içecek, kitap vb. temel ihtiyaçlar için %8

Geriye kalan ödemeler için %18’lik KDV dilimi belirlenmiştir.

 

Devlete Karşı Vergiyi Nasıl Öderiz?

Devletimizin gelişimini sürdürebilmesi için, sorumluluğumuz olan vergi ödemelerini yapmak için ekstra işleme gerek kalmaz. Her yapılan ödemede otomatik olarak vergi ödemesi yapılmış olur. Ancak fiş ve fatura alınmasına özellikle önem verilmelidir. Aksi takdirde vergi ödemesi yapılmış olunmaz.

Devlete karşı sorumluluğumuz ve borcumuz olan vergiyi sağlamak adına düzenli olarak fatura ödemelerinin de yapılması en önemli noktaların başında gelir. Emlaktan başlayarak otomobil ödemelerine ve fatura ödemelerine kadar devlet tarafından hizmet bedeli karşılığında talep edilen tutarların yatırılması gereklidir.

Vergi ödemelerinde vatandaşlar için kolaylık sağlanması adına ödeme yöntemi olarak kağıt üzerinden otomatik olarak talep edilen tutarlar alınır. Böylelikle, her işlem sonucunda vergi ödenmiş olur.

 

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER