Dolaşım sisteminin sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz? 

Dolaşım sisteminin sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz?  Açıklayınız.

Dolaşım sistemi vücutta en başta dikkat edilmesi gereken sistemlerdendir. Dolaşımın sağlanması durumunda kişi yaşıyor ya da canlı kabul edilir. Bu sistem kalp ve damarlardan meydana gelir. Kalpten pompalanan kan, tüm dokular için bir oksijen taşıyıcısı olarak görev yapar. Kanın içerisinde bulunan içerikler, dokularda değiş tokuşa uğrar ve kişinin baştan ayağa tüm dokuları oksijenden zengin şekilde kan ile beslenir. Kanın akışının hızının değişmesi ya da damar sisteminin hasarı dolaşımı olumsuz şekilde etkilemektedir. Keza kalpte yer alan bir anormallikte dolaşım sisteminin çalışmasını direk olarak etkileyecektir. Dolaşım sisteminin korunması ve bu sistemin işleyişinin bozulmaması için:

 

– Beslenme düzenine dikkat edilerek trans yağlardan uzaklaşmak gerekmektedir.
– Günde en az yarım saat düzenli spor yapılması gerekmektedir.
– Solunum sisteminin herhangi bir probleminin yaşanması durumunda, dolaşım sisteminin de etkileneceği unutulmamalıdır.
– Giyilen kıyafetlerin darlığı, çorapların bileği sıkması gibi durumlar damar sistemine etki ederek dolaşımı olumsuz anlamda etkilemektedir.
– Sürekli olarak ayakta kalmak ya da sürekli ayağın aşağıda kalması (sarkık vaziyette) aynı şekilde damar yapısının deforme olmasına neden olmaktadır.

 

Bu etmenlerin hayatımızdan çıkarılması, sağlığın korunması ve bu sağlığın iyileşmesini sağlamaktadır. Sağlıklı bir dolaşım sistemi, sağlıklı bir insan anlamına gelmektedir. Bu yüzden yukarıda belirtilen tüm adımların uygulanması dolaşım sistemini olumlu etkileyecektir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER