Dört yapraklı yoncadan hareketle çevrenizdeki insanların beslenme alışkanlıklarını değerlendiriniz.

Dört yapraklı yoncadan hareketle çevrenizdeki insanların beslenme alışkanlıklarını değerlendiriniz. (et- sebze – tahıl – süt yonca)

 

Beslenme alışkanlıklarını 4 yapraklı yonca şeklinde ilişkilendirirsek dört temel besin değerini ortaya koymamız gerekir. Bunlar et, sebze, tahıl, süt ve süt ürünleri olarak ayrılabilir.  Dengeli ve düzenli beslenmek sağlığımız için oldukça büyük önem taşır bu yüzden her besin grubundan faydalanmalı ve aşırıya kaçmamalıyız.  Dört yapraklı yoncanın ilk yaprağı tahıl olmalı bunun nedeni tahıl ve tahıl ürünlerinin karbonhidrat içeriğine sahip olmasıdır. Kısa vadede en çok enerjiyi veren de karbonhidratlardır. Bunlar yediğimiz makarna patates ekmek ve benzeri ürünlerdir. Çevremizde Bu ürünlerin fazla alan kişiler genellikle fazla kiloya sahip kişilerdir.

 

2.yaprağa et diyerek bir genelleme yapılsa da protein demek daha doğru olacak bu çevremizde bu gruptaki besin ile beslenen kişiler genellikle spor ile uğraşan kişilerdir. Tavuk et yumurta ve baklagiller bu örneğimizin arasında yer alır.

 

Üçüncü yonca yaprağı da ise sebzeler yer alacaktır. Bunlar yeşil fasulye, domates, salatalık, patlıcan, brokoli, ıspanak ve benzeri ürünlerdir. Çevremizde bu besin grubundan beslenen kişiler sağlıklı ve dinç kişilerdir.

 

Süt ve süt ürünleri grubu kişinin ihtiyaç duyduğu kalsiyum magnezyum ve potasyum içerikleri için büyük öneme sahiptir.  Bu besin gruplarının hepsi vücudumuz için gereklidir. O yüzden yalnız bir tanesini değil 4 yaprağı 4 yaprak yapan bütün besin değerlerini ve guruplarını vücudumuza almalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir