El Yıkamada Nelere Dikkat Edilmesi Gerektiğini Açıklayınız

Eller dokunma duyumuzun en gelişmiş olduğu parçalardan biridir. Çünkü deri yolu ile birçok şeyi algılamamız mümkündür. Sıcak soğuk gibi kavramların algılanmasında duyu organlarından faydalanırız. Sadece bununla da sınırlı değildir. Eller gün içerisinde en aktif çalışan bölgelerimizdendir. Bundan dolayı dikkat edilmesi ve hijyenine de bu ölçüde önem gösterilmesi gerekir.

 

El hijyeni oldukça basit gibi görünse de el sadece yıkama ile bitmez. Herhangi bir yere dokunulmasa bile eller mikrop toplayabilir. Bu da havada gezinen gözle göremediğimiz küçük mikroplardır. Bunlar da bizleri hasta etmektedir. En tehlikeli olan maddelerden biri de paralardır. Paralar gün içerisinde birçok insanın elinden geçer ve bulunduğu şekil itibari ile her yere girebilir. Bulunan ortamı bilmediğimiz ve en büyük mikrop kaynağı paradır. Bundan dolayı para ile temas ettiğimizde mutlaka ellerimizi yıkamamız gerekmektedir.

Eller yıkanırken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunur. Bunlar, ellerin bileklere kadar güzelce yıkanmasıdır. Çünkü sadece eller değil bileklerde birçok alana temas eder. Parmakların araları da iyice ovalanmalıdır. Sabunlama süresi de buna bağlı olarak en az 20 saniye olmalıdır. Hijyen oldukça önemli bir kavramdır ve el yıkamaya da dikkat edilmelidir. Ellerin yıkanmasının akabinde peçete ya da havlu ile kurulanması gerekir. Ancak dış ortamda iseniz peçete ile kurulama sonrasında kapıyı açıp sonrasında peçeteyi atmanız sağlık açısından faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir