Elektrik israfını önlemek için neler yapmalıyız?

Elektrik israfını önlemek için neler yapıyorsunuz?

 

Hepimizin evlerinde elektrik israfını önleme yolları vardır. Neler yaptığımıza ya da neler yapabileceğimize bu yazımızla bir bakalım;

Buzdolabı için; radyatör ya da fırın gibi ısı meydana getiren gereçlerden uzak tutun, aşırı buzlanmasında çözülmesini sağlayın, rafları yerleştirirken sağ ve solunda boşluklar bırakın ve mevsimsel olarak ayarlarını gerçekleştirin.

 

Elektrik israfını önleme yolları arasında çamaşır makinesi için; sağ ve solunda boşluk bırakın, çamaşır kurutma makinesi çok daha fazla enerji tüketmektedir, bunun yerine asarak kurutma tercih edilebilir, yıkamayı daha zor hale getirdiği dolayısı ile daha çok enerji harcadığı için fazla deterjan kullanmamak, çamaşırlar çok kirli değilse ekonomik programda yıkamak, az ise kısa programda yıkamak ve kapasitesini aşacak şekilde doldurmamak iyi olacaktır.

 

Bulaşık makinelerinde tabakları yıkamadan peçete ile temizlemek, elektrik, su ve deterjan anlamında tasarruf sağlayacaktır. Yıkama bitince makine kapağını açıp, öyle kurumasını sağlayabiliriz, kapasite aşmayacak şekilde yerleştirip, düşük sıcaklı program tercih edebiliriz.

Diğer ev gereçlerinde elektrik israfını önleme yolları arasında ısıtılan mekanı %50 – 55 oranında nemlendirmek, aydınlatma için florasan kullanmak, elektrikli alet alırken enerji sınıfının yüksek olmasına özen göstermek, elektrik süpürgelerinin hazne ya da torbalarını sık sık temizlemek, saç kurutma makinesinden önce saçları havlu ile kurulamak, sıcak su için güneş enerjisi tercih etmek, evde kullanılan pek çok ürünün bekleme konumlarındaki elektrik tüketimi de göz önünde bulundurulmalıdır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER