Elektronların çekirdek etrafında bulunduğu bölgelere ne ad verilir?

Logo

Elektronların çekirdek etrafında bulunduğu bölgelere ne ad verilir?

 

Atom içerisinde proton, nötron ve elektron adı verilen 3 adet parçacık bulunmaktadır. Bu parçacıklardan proton ve nötron atom çekirdeğinde hareketsiz halde bulunurken elektronlar çekirdek etrafında bulunan ve katman adı verilen yörüngelerde hareket halinde bulunmaktadır. Bu katmanlar çekirdeğin çekim kuvveti sayesinde ayrılmadan durabilmektedir. Çekirdeğe en yakında katmanda daha çok enerji bulunurken çekirdekten uzaklaştıkça enerji miktarı azalmaktadır. Bu katman sayısı elementin bulunduğu periyot numarasını,son katmanda bulunan elektron sayısı ise ait olduğu grubu belirlemektedir.

 

Son yörüngede bulunan elektron sayısına bağlı olarak atomlar elektron alarak veya fazla elektronlarını vererek kararlı yapıya sahip olmak yani soygazlara benzemek istemektedir. Son katmanında bulunan elektron sayısını 2’ye veya 8’e tamamlayan elektronlar soygaz elektron düzenine sahip olmaktadır. Elektron düzenini 2’ye tamamlama olayına dublet 8’e tamamlama olayına ise oktet kuralı adı verilmektedir.

 

Katmanlardaki elektron dağılımı ise belirli bir kurala göre yapılmaktadır. İlk katmanda en fazla 2 adet elektron bulunabilir,diğer katmanlarda ise 8 adet elektron bulunabilmektedir.

 

Örnek olarak Lityum elementinin atom numarası 3’tür. Bu elementin elektron dizilişi 2-1 şeklindedir. Buradan yola çıkarak 2 adet katmana sahip olup son katmanında 1 adet elektron bulunduğundan bu element 2.periyot 1A grubunda yer almaktadır.

 

Diğer bir örnek olarak atom numarası 19 olan Potasyum elementini ele alalım. Elektron dizilişi kurallara göre 2-8-8-1 olmak zorundadır. Yine dizilime bakacak olursak 4 adet katman ve son katmanında 1 elektron bulunduğundan 4.periyot 1A grubunda olduğunu söyleyebiliriz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER