Genetik mühendisliği ve biyoteknoloji arasındaki farklar nelerdir?

Genetik mühendisliği ve biyoteknoloji arasındaki farklar nelerdir?

Genetik mühendisliği ve biyoteknoloji genellikle birbirine sıklıkla karıştırılan durumlardandır. Ancak bu alan birbirinden tamamen farklıdır. Bu farklılıklarına bakacak olursak eğer,

 

Biyoteknoloji:

– Doğa olaylarında ya da doğada bulunan bileşenlerin maddelerin etkinliği ile birşeylerin çoğaltılması ve düzeltilmesi amacı ile uygulanan bilimsel bir yöntemdir.
– Teknolojik gelişmelerin ilerlemesini takiben hayvanlara ve bitkilere daha sağlıklı hayat sunmayı hedeflemektedir.
– Biyoteknoloji, teknolojinin biyolojiye uygulanmış halidir. Sağlığın düzenlenmesi ve biyolojik sistemlerin bir düzen içerisinde hareket etmesin sağlamak adına uygulanmaktadır.

 

Genetik mühendisliği:

– Kişilerin hastalıklarının tedavisi ve o hastalıklara tanı koyulmasını kolaylaştırmak için yapılmaktadır. Bu tedavi sürecinin ilerlemesi durumunda da kişilerin hayat standartları yükselmektedir.
– Genlerin ifade edilmesini düzenler ve bu ifadenin korunmasını sağlar.
– Genetik değişikliklerin gerçekleşmesine olanak sağlar.
– Canlıların yaşam ortamlarında mevcut olan bir problemin tespiti ve bunun giderilmesi amacı ile biyoteknoloji ile birlikte hareket eder.
– Sağlığın korunmasının en büyük çatısını oluşturmaktadır.

 

Birbiri ile aynı özellikler göstersen de biyoteknoloji genel genetik mühendisliği özel bir alana hitap etmektedir. Bu durum birlikte çalışma gerektirdiği sürece de bizlerin karşısına sıklıkla çıkmasını sağlamaktadır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER