Gizem’in bu tepkiyi oluşturmasında görev alan yapıları sırasıyla yazınız.

Gizem, terzi olan annesine hafta sonları yardım eder. Elbiseye düğme dikerken eline iğne batar. Gizem elini hızla çeker. Gizem’in bu tepkiyi oluşturmasında görev alan yapıları sırasıyla yazınız.

İnsan vücudundan en çok bilinen ve en çok ihtiyaç duyduğumuz organlar duyu organlarımızdır. Bu organların eksikliği hayatı ciddi anlamda tehlikeye sokar. Tehlikeli olan bu durum, sürecin sıkıntılı bir hayata neden olur. Sağlıklı bir duyu organ sistemi, gözlerin görmesini, kulakların duymasını, burnun koku ve nefes almasını sağlar. Deri ise duyuların alınması ve beyine iletilmesini sağlamaktadır. Bu duyu organlarımızdan deri oldukça geniş bir alanı kapsar. Deri tüm vücudu sarar ve bu duyu organı tüm vücut üzerinde bulunur. Deride meydana gelen bu değişimlerin ana kaynağı, alınan duyuların sinirlerle beyine iletilmesi ve sonrasında yanıtlamasıdır.

Gizem’in eline batan iğne, parmak uçlarında acıyı hissederek buradaki sinirlerin uyarılmasına neden olur. Uyarılan sinir hücresi beyinde dokunma duyusunun algılandığı noktaya gelerek burada bir yanıt oluşturur ve eli o uyarandan uzaklaştırır. İşte bu durumda beklenen tepki gelir ve kişinin acı ağrı hissi azalır. Bu sadece ele iğne batması değil aynı zamanda sıcak, soğuk duyusunda da aynı tepkinin verilmesini sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir