Günümüzde aile, komşu, arkadaşlık ve akrabalık gibi değerlere verilen önemin gittikçe azalmasının sebepleri neler olabilir? Tartışınız.

Günümüzde aile içi birbirine yeterli olabilmek ve bireysel olarak yaşamını sürdürülebilmek hayatın devam ettirilmesi için yeterli olarak görülüyor. Fakat akrabalardan, arkadaşlardan ve komşulardan aslında ne kadar büyük faydalar gelebileceği görülemiyor. Akrabalar ve komşular zor durumlarda yardımınıza koşabilecek en yakınınızdaki kişilerdir. Arkadaşlar ise her zaman yanınızda olabilecek, manevi destek sağlayabilecek kişilerdir. Bunun görmezden gelinmesinin en büyük sebebi ise insanların birbirine karşı olan güven duygularını yitiriyor olmasıdır. İnsanların birbirine olan güvenini yitirmesi ise bir anda olmuyor.

 

Toplumda suç oranlarının artıyor olması, büyük şehir yaşamlarının artması, sürekli olarak mahalle ve ev değişiklikleri ile yeni insanlar ile komşu olunması, akrabalar arasında yeteri kadar diyalog ve samimiyet kurulamıyor olması insanların bu bağlara olan değerinin düşmesine sebep oluyor. Arkadaşlık, komşuluk ve akrabalık bağları kolay kazanılacak türden değerler değildir. Bunun değerinin bilinmesi ancak fedakarlık ve empati yolu ile mümkün olur. Fakat suç oranlarının artması, insanların akrabalarının dahi suça bulaşması ve komşularının geçmişini bilemiyor olması bu değerlerin zayıflamasına ve önemini yitirmesine sebep olan etkenler arasında yer alıyor. Güven duygusunun sağlanması ile bu bağlar güçlenebiliyorken maalesef insanlar artık birbirine güvenmek için bir adım atmıyorlar. Ön yargılar, şüpheler, acabalar insanların bu değerleri yaşatmasının önüne geçebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir