Günümüzde matbaa olmasaydı hayatımızda ne gibi değişiklikler olurdu?

Günümüzde matbaa olmasaydı hayatımızda ne gibi değişiklikler olurdu? Tartışınız.

 

İletişim her ağda çok önemli olmuştur ve iletişim alanında yapılan en büyük buluşlardan biri de hiç kuşkusuz matbaanın bulunması olmuştur. Matbaanın bulunmasıyla birlikte insan yaşamının, toplumsal, kültürel ve siyasi alanlarda gelişimi daha hızlanmıştır diyebilirim.

 

Matbaa bir toplumun gelişmesi ve değişimi için en etkili itici güçlerden biridir. Çünkü gazete ve kitapların daha çok sayıdaki kişiye ulaşması hem bilginin paylaşımını kolaylaştırmış hem de yaşanan gelişmelerden diğer insanların da haberdar olması sağlanmıştır. Bu gelişmelerle birlikte gazetecilik gibi bir mesleğin doğuşu da sağlanmıştır.

 

Günümüze geldiğimizde çağlar öncesi yazılan birçok eseri şuan okuyabiliyorsak bu hep matbaanın bulunmasıyladır. Ünlü birçok bilim adamının, siyasetçinin, psikologun, tarihçinin ve daha birçok akademik çalışmaya şuan ulaşabiliyorsak bu kitapların matbaa sayesinde basılarak çoğaltılmasıdır.

 

Eğer matbaa bulunmasaydı, geçmiş tarihimiz hakkında bu kadar detaylı bilgilere ulaşamazdık. Yüzyıllar önce yaşayan yazarların yazmış oldukları eserler el yazması olduğu için sadece müzelerde sergileniyor olabilirdi. Böylece her eserin tek bir sahibi olurdu ve biz birçok bilgiden yoksun bir şekilde yaşardık.

 

Matbaanın kullanılmasıyla bilimsel ve edebi eserle çoğaltılmış ve geniş kitlelerin kullanımına sunulmuştur. Böylece hem kültür, hem bilim hem de sanatta yaşanan gelişmeler hızlanmıştır. Eğer matbaa icat edilmemiş olsaydı biz bu esrelerin hiçi birinden haberimiz olmazdı. Günümüzde bilgi aldığımız kitaplar, yiyeceklerimizin paketlerindeki uyarıcı yazılar, ilaç prospektüsleri, biletler, giysiler ve daha sayamayacağım kadar çok insani ihtiyaçlarımızı bu kadar kolay karşılayamazdık. Şuan ki rahatlığımız hep matbaanın icadı ve kullanılmasıyla gerçekleşmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir