Güzel ahlaka örnek olarak beş davranış

Logo

Güzel ahlaka örnek olarak beş davranış yazınız.

 

Önce ahlakın ne anlama geldiğiniz öğrenelim. Ahlak, kelime olarak huy, karakter anlamlarına gelmektedir. Terim olarak, toplum içindeki insanların kabul ettikleri, uymak zorunda oldukları, kurallardan oluşan huylar, davranış biçimleridir. Başka bir açıklamaya göre ahlak, insanın iyi veya kötü olarak nitelendirilmesine neden olan özelliklerin, manevi değerlerin ve davranışların hepsidir. Güzel ahlak, insanların beğendiği, toplumun hoş gördüğü, nefse hakim olmak, temiz olmak, doğru sözlü olmak, hoşgörülü olmak gibi davranışlardır. Güzel ahlaki davranışlar bizlere anne babalarımız, öğretmenlerimiz ve diğer büyüklerimiz tarafından öğretilir. Güzel ahlak dinimizin emrettiği, kötü ahlak ise, dinimizin yasakladığı fillerdir. Kur’an-ı Kerim’de Allah’ın emrettiği, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in hadis-i şeriflerinde yapılmasını istediği özellikler güzel ahlaka girmektedir.

 

Güzel ahlaka örnek olacak davranışlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Anne babamıza öf bile dememeliyiz. Onların yap dediklerini yapmalı, yapma dediklerinden uzak durmalıyız. Anne babamızın dışında diğer büyüklerimize karşı saygılı davranmalı asla saygısızlık etmemeliyiz.
  • Otobüs, minibüs, metro gibi toplu taşıma araçlarında büyüklerimize, gazilere, hamilelere, engellilere yer vermeliyiz. Ayakta kalmalarından utanç duymalıyız.
  • Bazı insanlar hayatta bizim kadar şanslı olmayabilir. Maddi olarak ihtiyacı olan insanlarla karşılaşabiliriz. Yardıma ihtiyacı olan yetim, yoksulların kalplerini kırmadan onlara yardımda bulunmak.
  • Her zaman için verdiğimiz sözde durmalıyız. Bize bırakılan emanetlere hıyanet etmemeli gözümüz gibi bakmalıyız.

 

Yaratılmış her canlıyı Yaratan Rabbimizden dolayı sevmeliyiz. İnsanlara, hayvanlara, bitkilere güzel davranmalı, zarar vermemeliyiz. Haklarına girecek bir harekette bulunmamalıyız.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER