Hac ibadetinin dinimizdeki yeri ve önemini ayet ve hadisler ışığında açıklayınız.

Hac ibadetinin dinimizdeki yeri ve önemini ayet ve hadisler ışığında açıklayınız.

Hac ibadeti İslamiyet’in beş şartından bir olarak gücü yeten her Müslüman kadın ve erkeğe farz kılınmıştır. Hac ibadeti hem maddi hem de manevi bir ibadettir. Hac; belirli bir zaman diliminde Kâbe’yi tavaf etmek, kurallara uygun olarak belirli ziyaretler yapmak, gerekli ibadetleri yerine getirmektir. Hacca gidenlere “Hacı” diye hitap edilir. Hac ibadeti Hicret’in dokuzuncu yılında farz kılınmıştır. Al-i İmran Suresinde, gücü yetenlerin Kâbe’yi tavaf etmeleri, Allah’ın insanlar üzerine hakkıdır, diye buyrulur.

 

Hacca gitmek bir Müslümana hayatında bir kez farzdır. Hadislerde de sıkça hac ibadetinden bahis edilir. Hadisi şerif şöyle buyurur: Ey insanlar, Allah-u Teâlâ size haccı farz kıldı, sizde bu ibadeti yerine getirin. Sahabeler’ den biri her yıl mı hacca gidelim diye sorar Hz. Peygamberimiz, hayatınızda bir kez farzdır, diğerleri nafiledir diye cevap verir ve kendisi de ömründe bir kez hac ibadetini yerine getirmiştir.

 

Hac ibadeti İslam’ın evrensel bir din olduğunu ifade eder. Tüm dünya üzerine yayılmış olan Müslümanlar hac mevsiminde Kâbe’yi ve etrafındaki kutsal mekânları ziyaret ederler. Dil, ırk, milliyet, cinsiyet ayrımı olmadan yapılan bu ibadet, birlik ve beraberliği pekiştirir, eşitlik esasını geliştirir. Müslümanlar arasında kültür alışverişi sağlar. Hac ibadete esnasında giyilen ”ihram“, kefen benzeri bir giysidir ve Allah-u Teâlâ karşısında herkesin eşit olduğunu ifade eder. Milyonlarca kişi bir arada ibadet eder, dua eder. Hacda edilen duaların geri çevrilmediği hadislerce duyurulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir