Haçlı Seferleri sonucunda Doğu ve Batı medeniyetleri arasında hangi alanlarda etkileşim yaşandığı söylenebilir?

Tarihte Anadolu bir çok savaş görmüştür.11. yüzyılın başlarında başlayan Haçlı Seferleride bunlardan bir tanesidir.Yaşanan tüm bu savaş ve seferler beraberinde savaşan toplumlar arasında kültürel etkileşimlerinde olmasına sebep olmuştur.

Haçlı Seferleri sonucunda Doğu ve Batı medeniyetleri arasında hangi alanlarda etkileşim yaşandığı söylenebilir?

Kültürel Alandaki Etkileşimler

Uzun yıllar boyunca milletlerin savaşta dahi bira arada olması kültürel anlamda etkileşimde bulunmalarına olanak sağlar.Dil kültürü , yemek kültürü , giyim kuşam bunların başında gelir.Haçlı seferlerinde de Anadoluda çeşitli yemek ve baharatların kullanıldığını gören Batılılar bunları dönüşte ülkelerine götürmüşlerdir. Dahası kendi ülkelerinde ekilmeyen bitkileri Anadoluda görerek , ülkelerine döndüklerinde o bitkileri ekmeye başlamışlardır.

Askeri Alandaki Etkileşimler

Batılı askerler , asker bir millet olarak nitelendirebileceğimiz Türk milletinden askeri alanda birçok şey öğrenmiştir.Kullanılan savaş silahları , savaşta izlenilen yol ve taktikler örnek olarak verilebilir.

Bilimsel Alandaki Etkileşimler

O zamanlar kilisenin de etkisiyle Batılılar bilimde çok gerideydiler. Haçlı seferlerinin Batılılara kattığı en önemli şeylerden biride bilimdeki etkileşimdir.Batılılar birçok bilimsel eseri kendi dillerine çevirip Avrupada yayınlamışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir