Haçlı Seferleri’nde ortak hedef olan Kudüs’ün tüm semavi dinler için kutsal kabul edilmesinin sebepleri neler olabilir?

Logo

Bugün de siyasi anlamda tartışmalı bir yer olan Kudüs dünyanın en eski şehirlerinden biridir. Aynı zamanda semavi dinler olarak adlandırılan Yahudilik , Hristiyanlık ve Müslümanlık için önem taşıyan bir şehirdir. Çünkü tarihte bu üç din için de bu topraklar kutsal sayılmıştır.Haçlı sefererinde de kutsal olması sebebiyle Kudüs hedef olarak görülmüştür.

Haçlı Seferleri’nde ortak hedef olan Kudüs’ün tüm semavi dinler için kutsal kabul edilmesinin sebepleri neler olabilir?

1)Müslümanlar İçin Miraç Hadisesi

Bilindiği gibi İslam dini peygamberi Hz. Muhammed(sav) hicretten bir yıl sonra, miraç gecesi Medine’den Kudüs’e gelmiş ve buradan Miraca yükselmiştir.Aynı zamanda müslümanların ilk kıblesi olduğuna inanılan Mescid-i Aksa  da Kudüs’te olduğu için de önemlidir.

2)Hristiyanlar İçin Hz. İsanın Çarmıha Gerilmesi

Hristiyanların kutsal işareti olan haç işaretinin de simgelediği olay olan Hz. İsanın çarmıha gerilmesi olayı Kudüs’te yaşanmıştır. Dolayısıyla Kudüs hristiyanlık için kutsal bir şehirdir.Kudüs aynı zamanda hristiyanların hac noktasıdır.

3)Yahudiler İçin Kudüsün Önemi

Yahudiler için Kudüsün önemi tevratta kutsal topraklar olarak geçmesidir.Aynı zamanda yeni Yahudiler için kutsal olan Süleyman Tapınağı ve Ağlama Duvarı da burada yer alır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER