Havanın nemli ya da kuru olması yaşamı nasıl etkiler?

Havanın nemli ya da kuru olması yaşamı nasıl etkiler?

 

Nem su döngüsünün en önemi parçalarından biri olarak görülmekte ve yaşamın temel unsurları arasında da yer alması ile de bilinmektedir. Hayatı da etkileyebilecek türde var olan nem çok ya da az lması halinde de hayatı derinden etkileyen en önemi unsurlar olarak değerlendirilmektedir.  Doğal döngünün önemli bir parçası olan nem aynı zamanda da yağış meydana gelmesi aşamasında da en önemli faktör olarak ifade edilmektedir. Bağıl nem seviyesinin maksimum düzeye ulaşması sonrasında da türlü türlü yağış çeşitlerinin görülmesi durumu da söz konusu olabilmektedir. Bu sayede de havanın normal nem değerlerine ulaşması ve yaşamın en uygun şekilde sağlanacağı da dengeli bir biçimde gerçekleştirilebilecektir.

 

Havanın sıcak olduğu yaz aylarında nem de yoğun olduğundan dolayı canlıların bunaltıcı hava koşulları ile karşı karşıya kalmasına da neden olmaktadır. Aynı zamanda da herhangi bir esintinin oluşmasını da engelleyerek basıncın alçak vaziyetlerde seyretmesinin de en büyük sebebi olarak değerlendirilmektedir. Kapalı ortamlarda da sağlıksız bir yaşam koşulunu ortaya koyan yüksek nem durumu küf ve kötü kokuların da meydana gelmesini de sağlamaktadır. Bu yüzden de istenmeyen bir ortamın meydana gelmesine de neden olduğu görülebilmektedir.

 

Nemin çokluğu kadar azlığı da etkin bir olumsuzluğun meydana gelmesine sebebiyet vermektedir. Bu alanda da nemin düşük olmasından kaynaklı olarak hava koşullarının daha sert olarak görülmesi de söz konusu olmaktadır. Solunuma bağlı sorunların sık sık ortaya çıkmasına da neden olarak; herhangi bir yağış durumunun nemin az olduğu bölgelerde de nadir olarak seyretmesi durumu açığa çıkmaktadır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER