Hayvan hakları ile ilgili araştırdığınız gazete haberleri ya da hikayeleri

Son günlerin çok okunan hayvan hakları ile ilgili gazete haberleri ya da hikâyeleri için örnek olarak kullanabileceğiniz bir haber bulduk.

Hayvan hakları ile ilgili araştırdığınız gazete haberleri ya da hikâyeleri arkadaşlarınızla paylaşıp sınıf panosunda sergileyiniz.

 

‘Batman Belediyesi, sokak hayvanları konusundaki hassasiyetini kalıcı hizmetlere dönüştürüyor. Belediye Veterinerlik Müdürlüğü ekipleri sokak kedileri için ‘Kedi Evi’ projesini hayata geçirdi. Proje ile çocuklara hayvanlarla birlikte yaşama alışkanlığının ve hayvan – doğa sevgisinin kazandırılmasının amaçlandığı, insanlar kadar hayvanların da yaşam hakkına sahip olduğu mesajının toplumda kabul görmesi hedefleniyor. Proje kapsamında ilk etapta Atatürk Parkı, 8 Mart Kadın Parkı, Su Parkı, Yaşam Park ve Salih Özdemir Parkı’na yerleştirilen 5 adet Kedi Evi sayısının zamanla artırılacağı açıklandı. Şehir merkezindeki parklara yerleştirilen kedi evleri ile sıcak ve soğuk havalarda sahipsiz sokak kedilerinin barınma ve beslenme ihtiyaçları karşılanacak. Kedilerin su ve mama ihtiyaçları da Belediye Veteriner İşleri Müdürlüğü ekiplerince günlük olarak bırakılacak.’( alıntı)

 

Birçok belediyenin uygulamaya koyduğu projelerden biri de kedi evi projesidir. Evsiz ve sokakta yaşayan bakıma muhtaç ve soğuk kış günlerinde üşüyüp ölebilen hayvan dostlarımız için kedi ve köpek evleri ücretsiz olarak hazırlanıp sokaklara ve kedilerin köpeklerin uğrak yerlerine bırakılmaktadır.  Bir kap su bir kap mama bırakılan birçok köşe başı görmenin de mümkündür.

 

Bazı insanlar son derece duyarsız olsa da bazı insanlar da onların açığını kapatırcasına hayvanlara karşı duyarlı ve merhametlidir.  Aynı coğrafyada aynı toprak parçasında yaşamımızı sürdürürken hangi canlı türü olursa olsun onlara yardımcı olmak ve ihtiyaçlarına cevap vermek de insanlık görevimizdir.

 

Hayvanların korunması ve barınma ihtiyaçlarının giderilmesi için çok çaba gösteren bir komşumuz var biz ona kedili kadın diyoruz.  Sokak kedilerini özellikle yaralı ve aç olanları evine alıp besleyip tedavilerini yaptırdıktan sonra isteyen olursa sahiplendiriyor. Ona gelen kediler önceleri çok çirkin görününken onun bakımı ve özeni sayesinde birer pamuk topuna dönüşüveriyor. Böyle güzel insanların var olması bizlere de hayvanları sevmemiz ve korumamız gerektiğini öğretmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir