Helal Lokma İfadesinden Ne Anlıyorsunuz?

Helal Lokma İfadesinden Neler Anlıyorsunuz?

Alın teri ile Allah’ın helal kıldığı yollardan kazanılan paraya helal lokma denilmektedir. Helal kazanç elde etmek için insanlar bir ay çalışarak bir ücret hak etmektedirler. Aldıkları bu ücret ile de Allah’ın nimetlerinden satın alarak tüketmeleridir. Dinimizde helal lokma oldukça önem arz etmektedir. Kazancında helal olmayanın yaptığı ibadetlerinde kabul olmayacağı rivayet edilmektedir. İslam dini helal ve haram konularında oldukça hassas bir dindir. Bu nedenle kullar helal haram konusunda uyarılmıştır.

 

Elbette ki insanların yaşamaları için yemeye, içmeye ve barınmaya ihtiyaçları vardır. Ancak dinimiz bu ihtiyaçların kesinlikle helal kazanç ile yapılmasını istemektedir. Helal kazanç ile aldığınız her şey helal lokma olarak boğazınızdan geçmektedir. Ancak küçük bir şüphede olsa kazanca haram bulaşmış olması kazancınızı şüpheye düşürmektedir. Haram kazanç ise dinen hoş görülmemektedir. Haram lokma yiyen iflah olmaz derler. Haram olan para her neden ise insanlara çok daha cazip gelebilmektedir. Mesela kumar oynayarak, tefecilik yaparak kazanılan haram paranın yine her lokması haram kılınmaktadır. Ancak harama tövbe eden kullar helal lokmanın tadına varınca ellerini asla harama yöneltmezler. Helal para ile aldığınız bir lokma ekmek bile dünya üzerinde tadacağınız en lezzetli nimetlerdendir.

 

Helal lokma yiyerek ve ibadetlerinizi düzenli olarak yerine getirdiğiniz zaman Allah’ın rızasını kolaylıkla kazanarak cennet kapılarını aralayabilirsiniz. Allah’ın helal kıldığı yollardan para kazanarak ailenizin boğazından helal lokma geçirerek helalin en güzel hali ile onları topluma iyi insanlar olarak kazandırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir