İçinde bulunduğumuz grup ve kurumlarda sahip olduğumuz roller nelerdir?

Logo

İçinde bulunduğumuz grup ve kurumlarda sahip olduğumuz roller nelerdir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

 

İnsanlar aynı anda birden fazla grup ve kurumda rol sahibi olabilirler. Bir grupta üstümüze düşen görevler ve sorumluluklara rol denir. Önemli olan bu görev ve sorumlulukları yerine getirmektir. Görev ve sorumluluklarımızı yerine getirirsek grubun üyesi olmaya devam ederiz. Görevlerimizi yerine getirmezsek grup bize yaptırımlar uygular. Bulunduğumuz grup ve kurumlarda sahip olduğumuz roller farklılık gösterir. Okulda öğretmen olan biri evde anne, bir yardım kuruluşunda gönüllü, sosyal grubunda arkadaş, toplumda birey rollerine sahip olabilir.

 

Bir öğrencinin içinde bulunduğu kurum ve gruplarda sahip olduğu roller birbirinden farklıdır. Örneğin okulda öğrenci, evde ailenin çocuğu, basketbol kulübünde oyun kurucu veya kapta, sınıfta başkan olabilir. Okulda öğrenci olarak rolümüzün gerektirdiği görevler; ödevlerimizi yapmak, okul kurallarına uymak, öğretmenimizi dinlemek olabilir. Rollerimizin gerektirdiği görevleri yerine getirmediğimizde, örneğin okul kurallarına uymazsak ceza alırız. Evde bir çocuk olarak görevlerimiz çöpü çıkarmak, odamızı toplamak, sofrayı kurmak olabilir. Basketbol kulübünün kaptanı olarak takımı idare etme görevimiz vardır. Görevimizi yerine getirmezsek kaptanlıktan alınırız.

 

Her bireyin rolleri farklılık gösterebileceği gibi rollerin görev ve sorumlulukları da farklılık gösterir. Örneğin Ahmet Bey evde baba, iş yerinde memur, çim sahada kaleci rolünü alabilir. Baba olarak görevleri çocuklarına derslerinde yardımcı olmak, alışveriş yapmak, çöpü atmak olabilir. Başka bir ailede çocukların derslerine yardımcı olmak, alışveriş yapmak annenin görevi olabilir. Diğer bir ailede bu görevleri anne baba beraber üstlenebilir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER