İnsanlık tarihinin en büyük liderlerinden biri olan Atatürk’ün doğayı çok sevmesi, onun hangi özelliklerinden kaynaklanıyor olabilir?

İnsanlık tarihinin en büyük liderlerinden biri olan Atatürk’ün doğayı çok sevmesi, onun hangi özelliklerinden kaynaklanıyor olabilir?

 

İnsanlık tarihinin en büyük liderlerinden birisi Atatürk’tür. Atatürk doğayı çok sevmesiyle bilinmektedir. Bu konuda da bir çok çalışması olmuştur. Bunun en belirgin örneği Ankara’da bulunan Atatürk Orman Çiftliği’dir. Bu çiftliğin hikayesine bakacak olursak; zamanında bu alan bataklık ve demir yolu ile çevrili bir yerdi. Atatürk bu alanı ağaçlandırma yaparak çiftlik haline getirmiştir.(sene 1925) Şuanda ise bu alan bir dinlenme alanı olarak kullanılmaktadır. Atatürk’ün isteği doğrulusunda bu alanlara dikilen ağaçlar büyüyerek , gölgesinden faydalanılabilir hale gelmiştir. Ulu önderin doğaya olan sevgisi bazı özelliklerinde kaynaklanmaktadır.  Atatürk’ün bu konu da birkaç hikayesine bakacak olursak :

 

Atatürk’ün Cumhurbaşkanı seçildiği zamanlarda köşkünü Çankaya’da seçmiştir. Bunun tek sebebi ise bahçede bulunan birkaç ağaçtan dolayıdır. Ulu Önderin ağaç ve doğa sevgisi, doğaya verdiği önemden kaynaklanmaktadır. Bir başka hikayeye bakacak olursak ; Atatürk bir gün çiftliğe gitmiştir. Köşkün yanında bulunan bir ağacın kesildiğini gören ulu önder  , Kesen kişiyi yanına çağırmıştır. “Neden ağacı kesiyorsun?” sorusuna yanıt olarak ağaç çok uzamış binaya zarar vermektedir. Cevabını alan Mustafa Kemal Atatürk bahçıvanın bu cümlesini beğenmeyerek şöyle buyurmuştur “ Ne olursa olsun ağaç kesilmeyecek gerekirse bina kaydırılacak “ diyerek doğaya olan sevgisini bir kez daha göstermiştir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER