İslam dininde yardımlaşmayla ilgili hangi ibadetleri biliyorsunuz?

İslam dininde yardımlaşmayla ilgili hangi ibadetler vardır?

İslam dininde yardımlaşmayla ilgili zekat, fitre, kurban, sadaka başlıca ibadetlerdendir fakat bunun dışında insanların Allah rızasını gözeterek yardımlaşmayla ilgili yaptığı her fiil ibadet hükmündedir. Allah bunlardan bazılarını farz ibadet olarak kılarken bazılarını vacip bazılarını da sünnet olarak kılmıştır. Bunların dışında olan akıla gelebilecek her ibadet Allah’ın hoşuna giden yapılmasını istediği ibadetlerdir.

 

Örneğin Allahu tealanın yapmamızı istediği infak, karz-ı hasen gibi. İnfak dediğimiz ibadet ilk olarak kendi çevremizden başlayarak bazen ihtiyaç gözetilmeksizin zengin fakir demeden az veya çok farketmeksizin gücü neye yetiyorsa yapılabilin bir yardımlaşma ibadetidir. Zekat ibadeti belirli oranda ve belirli bir mal birikimi olan müminlere farz iken infak Kuran’ ı Kerimde zekattan daha fazla geçmektedir çünkü bütün müslümanlara tavsiye edilmektedir. Peki infak ve sadakanın farkı nedir diye sorulduğunda cevap infak yakın çevreye iken sadaka muhtaç durumda ilişkiniz olmadığı kişilere de yardım amaçlı yapılan bir ibadettir.

 

Bu ibadetlerin karşılığında minnet istemek bir karşılık beklemek hatadır bu iyilik etmek, ibadet etmek olmaz tefecilik olur. Karz-ı hasen zor durumda sıkışmış olan birisine borç vermektir. Kuran-ı Kerim’de karz-ı hasenin ecrini Allahu tealanın fazla fazla karşılığının verileceği yazar. Yine aynı şekilde hasta ziyareti de tavsiye edilir. Kutsi hadislerde de geçtiği gibi bir hastayı ziyaret eden tabiri caizse O’nu ziyaret etmiş gibidir. “hasta ziya­retini kendini ziyaret, aç bir kimseyi doyurmayı kendini doyurmak” olarak ifade buyurmuştur. (Müslim, “Bin”, 43)

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER