Kardeş okul uygulaması öğrencilerde hangi değerlerin ve becerilerin gelişmesine yardımcı olabilir?

Kardeş okul uygulaması öğrencilerde hangi değerlerin ve becerilerin gelişmesine yardımcı olabilir? Neden?

 

  1. Okullar arasında öğrenci yardımlaşmasını öğretir. Öğrenciler; kardeş okula yaptıkları yardımlar sayesinde paylaşmanın önemini anlar ve ihtiyacı olan arkadaşlarının da mutluluğuna ortak olurlar.
  2. Gözlem, inceleme becerisi kazandırır. Özellikle kardeş okul uygulaması sayesinde öğrenciler kendi arasında hikaye kitabı, roman gibi araç ve gereçleri kendi arasında paylaşarak farklı gözlem ve inceleme becerisi kazanır. Böylece kendi kitapları dışında daha farklı kitaplarla tanışma ve okuma fırsatı yakalar. Ayrıca okul gözlemi yaparak kendi okulunda olmayan araç ve gereçleri belirleyip, tespit yapabilir.
  3. Öğrenciler kardeş okul uygulamasıyla gerçekleştirilen faaliyetler sayesinde karşılıklı bilgi alışverişi ve iletişimi artırmaktadır.
  4. Kardeşlik, sevgi, saygı ve dostluk artmaktadır. Öğrenciler kendi sınıf arkadaşları dışında başka bir okulun öğrencilerini tanıyarak daha fazla arkadaş sahibi oluyor ve aralarında uzun sürecek dostluk, sevgi ve saygı oluşuyor.
  5. Dayanışma ve işbirliği artıyor. Bu sayede hem öğrenciler ve hem de öğretmenler işbirliği ve dayanışma ile sosyal, sportif faaliyetleri beraber yapabilmektedir.
  6. Farklı kültürleri de tanımak.
  7. Eğitim kalitesi artırmak.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER